Андрю МакГуайър е агроном, който е член на Центъра за устойчиво селско стопанство и природни ресурси към щатския университет във Вашингтон. Работи от дълги години като специалист по поливни системи.

Картофопроизводителите се подпомагат с 1 млн. лв. за контрол на почвени неприятели

Практиката и опитът го са го убедили, че съществуват определени фактори по отношение на земеделието, които са ключови за производството на храна и осигуряването на производствения процес в бъдеще.

Той е подредил факторите в своеобразна йерархия, като ако отсъстват първите от нея, наличието на следващите не е от кой знае какво значение.



В този ред на мисли, ако сте гарантирали първия фактор, можете да минете към осигуряването на следващия. Всеки един от тези компоненти е важен, но не и самодостатъчен.

Ключово е наличието на всеки един от тях.

Ето кои са четирите стълба на устойчивото земеделие, според Андрю МакГуайър, споделени в блога на Центъра за устойчиво селско стопанство и природни ресурси:

1. Защита на почвата

Ерозията на почвата е сред основните заплахи. Поради това МакГуайър препоръчва минимална ерозия. Това трябва да бъде главен приоритет пред съвременните фермери, тъй като и самата задачата не е лесна.



Ерозията се ограничава чрез защита на повърхността на почвата срещу вятър и дъжд. Ето част от доказаните практики във времето:

• Погрижете се за остатъците от реколтата. Това е най-добрият начин за защита на почвата.
• Ограничете почвообработката. Тя редуцира почвената повърхност, правейки я предразположена към ерозия.
• Избягвайте уплътняването. Фиксирането му изисква дълбока оран, което върви ръка за ръка с повишаване на риска от ерозия.

2. Поддържане на плодородието на почвата

Първостепенната цел на земеделието е от фермата да се изнесе продукция към пазара. Този процес, като се има предвид повишаващата се концентрация на население в градовете, представлява още износ на нутриенти от полето.



Последните трябва да бъдат компенсирани с равностоен внос на нутриенти към обработваемата земя. В противен случай земеделието се превръща в миннодобивна дейност.

Единственото изключение при правилото износ-внос е азотът. Чрез употребата на бобови култури, можете да заместите изнесения азот чрез азота във въздуха.

Всички други нутриенти – фосфор, калий, микроелементи, трябва да бъдат компенсирани.

Дронове, които облекчават работата на полето

Процесът на обогатяване на почвата с хранителни вещества може да се осъществи чрез използването на торове. За да подобрите ефикасността на усвояването им, МакГуайър съветва:

• Да покриете насажденията. Така елиминирате риска от изтичането им.
• Да използвате бавно освобождаващи се торове. Нутриентите в тях стават достъпни известно време след прилагането им.
• Да използвате прецизно земеделие. Така нутриентите, които влагате, са в оптимално количество и се „доставят“, когато са наистина необходими.
• Да редувате културите. Определени ротации на насаждения допринася за оптималното развитие на всяка една от тях.

3. Ефикасно използване на водните ресурси

Незавидимо дали водата идва от валежи, или от пръскачката и капково напояване, водните ресурси трябва да се използват ефикасно.



Няколко практики, които МакГуайър препоръчва, срещу изпаряването на водата:

• Дръжте почвата покрита. Тази практика понижава изпаряването, задържайки повече вода в почвата. Освен това тя подобрява проникването на водата и възпира ерозията.
• Ограничете обработването на почвата. Тя стимулира изпаряването на водата.
• Подобрете процеса на напояване. Въведете график и използвайте капково напояване, където е възможно, или пък пръскачки – така ще намалите употребата на вода.

4. Защита на реколтата

Това е последният ключов фактор, когато искаме да развиваме устойчиво земеделие.



Предходните са необходими за произвеждането на реколта, която си заслужава да защитим. Щом разполагаме с такава, въпрос на време е да се появят вредители – те ще се възползват от плодородието на почвата (плевели) или ще се хранят от произведената храна (болести, инсекти и др.).

МакГуайър поставя борбата с плевелите на преден план. Няколко начина за справяне с тях:

• Ротация на култури
• Конкурентни култури
• Култивация (почвообработка за елиминиране на плевелите). Използвайте я преди да пристъпите към хербицидите
• Хербициди

Първите три практики може да се използват и за справяне с болести и инсекти. В допълнение към това имайте предвид и следните подходи:

• Избор на култура. В наши дни има насаждения, които са резистентни на инсекти и болести
• Почистване на полето
• Пестициди