Цинкът е метал, който се използва основно за понижаването на корозията на желязото и стоманата. В малки количества то е важен и за хората, животните и растения, пише fertilizerdaily.ru.

5 съвета, когато подхранвате царевицата с азот

Дефицитът на цинк в менюто на човека го излага на ред заболявания, например диария, пневмония и малария. При растенията недостигът му води до по-слаба реколта.

Според едно проучване, проведено през 2008 г., земеделските земи в Южна Азия, Африка на юг от Сахара и в Латинска Америка най-силно страдат от дефицит на цинк, което води до над 450 000 смъртни случаи при децата на възраст до 5 години.



Въпреки сравнителното слабото използване на цинка в селското стопанство, се наблюдава ръст на продажбите на съдържащи цинк торове от различни компании в цял свят.

Причината за това е стремежът на фермерите да повишават реколтата си по пътя на възстановяването на обеднелите на хранителни вещества почви.

Според Шон Дейвис, главен анализатор в селскостопанското подразделение на информационна агенция IHS Markit, потреблението на цинк в селското стопанство ще нараства с 4% ежегодишно в продължение на следващите 5 години.



Само миналата година по данни на IHS Markit световното потребление на цинк в аграрния сектор възлиза на 270 000 тона. За сравнение за същия период, съгласно данни на Bloomberg Intelligence, общото потребление на цинк във всички икономически отрасли възлиза на 12,1 млн. тона.

Потенциалното търсене на цинк за възстановяване на изтощените почви в селското стопанство може да достигне до 900 000 тона годишно, смятат от IHS Markit.

Заради изтощението на почвите все по-голямо внимание се отделя на преимуществата на съдържанието на цинк в посевите. Засушливите и полузасушливите райони са сред най-уязвимите, тъй като растенията са способни да поглъщат само цинк, разтворен във вода.



Изследване, проведено през 2012 г. от селскостопанското списание Agrochimica в университета Пиза в Италия, показва, че 70% от земеделската земя в Индия и Пакистан страда от дефицит на цинк, както и половината територия на Китай.

Добавянето на цинк в торовете може да е от полза. Резултатите варират в зависимост от района и реколтата.

В САЩ реколтата от зърнени храни на едрите фермерски стопанства се е увеличила от 12% до 180% след добавянето на цинк, съобщава списанието.



Китай е най-гъстонаселената страна в света и един от най-големите земеделски производители. Там се използват едва около 20 000 тона цинк годишно в селското стопанство.

Според Teck, ако препоръките на правителството бъдат изпълнени в пълен обем, търсенето на торове, обогатени с цинк, ще нарасне до 300 000 тона.

Най-разпространеният начин за внасяне на цинк в полето е чрез употребата на торове, съдържащи цинков оксид или цинков сулфат.

Цинковият оксид е по-евтин, но той не се поглъща от растенията, ако почвата не е достатъчно кисела, казва Даниел Кайзер, специалист по почви от университета в Минесота.