Сенаторът зад забраната на употребата на пестициди за неземеделски цели във Франция представи проект за европейска резолюция, според който по примера на родната му страна тя трябва да бъде въведена и в другите страни в ЕС, съобщава agropages.com.

ЕП против вноса на ГМО продукти от царевица

Жоел Лаби е активен деятел в областта на опазването на околната среда. Той се стреми да забрани напълно използването на пестициди за неземеделски цели.

Успяхме да направим това във Франция, няма причина, поради която забраната да не обхване останалата част от Европа, убеден е сенаторът. Той апелира да се преустанови практиката да се използват пестициди в градини.



Източник: pixabay.com

Лаби оповести внасянето на резолюцията на пресконференция на 28 март.

Необвързващата резолюция призовава ЕС да потърси възможност за забрана на употребата на пестициди от частни потребители, както и от държавните власти.

През 2014 г. Франция стана първата страна от ЕС, която изпълни на практика закона, прокаран от Лаби.

От януари тази година първият етап от закона забранява употреба на пестициди от френската държава, местните власти и обществените лица с цел поддържане на обществени места, гори и крайпътни трасета.

Изключения правят гробищата и спортните игрища.

Намаляване на употребата на пестициди

Продажбата на фитосанитарни продукти на градинари-аматьори предстои да бъде забранена от януари 2019 г. Законът на Лаби освен това съкращава общата употреба на този тип химикали с около 10%.



Източник: pixabay.com

Белгия, Люксембург и Холандия на свой ред са си поставили като цел да намалят неземеделската употреба на пестициди.

На европейско ниво 28-те страни-членки вече са декларирали съгласие да въведат национални планове за действие, целящи ограничаване на използването на пестициди. Реално само Франция е пуснала такъв план в действие.

Нарастваща осведоменост

Все повече хора във Франция се запозвата с вредното влияние на фитосанитарните продукти върху здравето и околната среда, казва Лаби. Сега предстои предложението му ще бъде обсъдено и окончателно ще бъде готово до 2-3 месеца.



Източник: pixabay.com

Пестицидите са доста чувствителна тема в ЕС.

На 15 март Европейската агенция по химикали (ECHA) обяви, че няма достатъчно научни доказателства, за да бъде класифициран глифозатът, един от най-използваните хербициди в Европа, като карциноген.

Това становище може да се отрази върху решението на ЕС дали да бъде забранено отглеждането на ГМО, или не. Повечето страни-членки са „за“ забраната.

Трябва да се отбележи още, че наскоро европейската система за одобрение на пестицидите бе разкритикувана от омбудсмана Емили О` Райли за неадекватно приложение на принципа на предпазливостта.