Учени от института в Порстдам, който се занимава с изучаване на климатичните промени, стигнаха до извода, че повишаването на температурите на Земята с половин градус е засилило екстремните климатични условия на цялата планета, пише Lenta.ru.

Нови правила за биопроизводството в ЕС

Поради това все по-често се наблюдават обилни дъждове, бури, а също така и продължителни периоди на аномална горещина. Статията на учените е публикувана в списание Nature Climate Change.

Прогнозирането на последствията от глобалното затопляне с 1,5°C и 2°C позволява определени допускания. Например учените се опират на различни модели на океанските циркулации. Поради това, за да изключат неопределеността, учените са се обърнали към метеорологични наблюдения, събирани през годините назад.

Климатолозите са сравнили два 20-годишни периода - 1960-1979 и 1991-2010, между които средната температура на Земята се е повишила с половин градус.

Оказало се, че към края на дадения промеждутък от време са се повиши метеорологични показатели като продължителност за сухите сезони и интензивност на екстремните порои. Освен това средната лятна температура се е повишила с над  1°C, а зимите са били средно по-топли с 2,5°C.



Съгласно изводите на учените тези промени във времето излизат от рамките на естествената променливост, т.е. са провокирани от горенето на изкопаеми горива от човека.

Данните също така са съгласувани с модели, които показали, че повишаването на глобалната температура с 2°C, вследствие на антропогенната дейност, ще удвои количеството на лошите реколти. Освен това ще се намали достъпът до прясна вода и ще се увеличи честотата на аномалните горещини.