Министерството на земеделието и храните (МЗХ) никога не е имало интерес да подпомага реално сдружаването на организации на производители. Това каза Димитричка Търпанова, председател на Добруджанския овощарски съюз за Фермер.БГ, след провелия се вчера Консултативен съвет по овощарство и зеленчукопроизводство в МЗХ.
 
 
„Пресен пример за това е последният прием по подмярка 4.1. Тази година при ранкирането се даваха по 4 точки за признати групи и организации за производителите, а същевременно същите тези производители нямат право на 10 точки за трайна заетост от 3 години назад и съответно 8 точки за енергиен одит“, коментира тя.
 
Овцевъдите също имат преки наблюдения по изтъкнатия от г-жа Търпанова проблем. Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна асоциация (НОА) коментира:
 
"По мярка 4.1 направихме 22 групи на производители и нито един проект не беше одобрен, защото не събра нужните точки. Защо? По този начин само и единствено мъчим хората".
 
По думите й второто подвеждане от страна на аграрното ведомство към земеделските производители е бил интензитетът на помощта.
 
„Казаха ни, че интензитетът ще бъде 70%, а на практика, когато се прие Наредба 9 стана ясно, че е 60%. Голяма част от тези групи няма да работят като признати организации“, обясни тя.
 
 
Във връзка с мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производителите“ Търпанова коментира това, че браншът не е участвал в обсъждане на наредбата по мярка.
 
„Освен, че не ни беше представена наредбата, не участвахме и в нейното обсъждане. Отделно от това МЗХ нямаше идея кога ще бъде отворен приема по мярката, който ни обещават от 2007 г., като сега последно остана за юли месец“, каза производителят.
 
Тя коментира още, че дори след изкуственото създаване на групи производители и достигане на ръст от 5%, България все още е на последното място, спрямо другите европейски производители, по този показател.  
 
 
По време на консултативния съвет се е дискутирал и въпросът за включването на черупковите и орехоплодните култури в държавната помощ за контрол на вредителите по трайните насаждения през 2017 г.
 
„Нямаме нищо против подпомагането на колегите, произвеждащи черупкови плодове, но не сме съгласни с това да се вземат решения за подпомагане на база на почиващи анализи“, каза Търпанова.
 
 
Обсъждане на предложението бе оставено за разглеждане на следващо заседание, след представяне на необходимите анализи. 
 
Въпреки всичко овощарите остават в очакване кабинета, в лицето на проф. Огнян Герджиков, министър Бозуков и изпълнителния директор на Държавен фонд „Земеделие“ Живко Живков да спазят обещанието си към сектора и да изплатят средствата по преразпределителното плащане до четвъртък, 30 март, както и обвързаното подпомагане  за сектор „Плодове и зеленчуци“ до края на месеца.