Спешно сформиране на работна група по поземлени отношения към МЗХ, с участието на заинтересованите браншови организации, както и предложение за цялостна ревизия на поземленото законодателство и идеята за единен поземлен кодекс. Това са предложения на Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) във връзка с решение на министъра на земеделието за определяне на изпълнител на обществена поръчка за изготвяне на Кодекс за поземлените отношения. 
 
Важно е да има единен документ, който да изчисти всички колизии, каза Таня Дъбнишка, директор на АЗПБ пред БНР, като отчете колизиите на законови и подзаконови актове, като основен проблем, който обърква производителите. 
 
„Това е правна материя, но ако не дойдат, подадени от браншовиците и от практиката, всички проблеми, които се случват, за които сме сигнализирали, няма как да има един устойчив, стабилен акт, който да може да се прилага“, категорична е Дъбнишка.
 
Друг проблем, който открояват земеделци е субективизма в прилагането на процедурата по комасация по ползване. Напояването остава болна тема за производителите и създаването на поземлен кодекс има отношение към нея, коментира директора на АЗПБ:
 
„Едни стабилни, предвидими поземлени отношения, дори да ползваш комасирано земята, ако имаш стабилност в следващите 5-6-7 години в това землище, на това място, можеш да планираш инвестиции, включително напояването, което е сериозна инвестиция.“