Председателите на 24 овцевъдни организации се събират на кръгла маса по проблемите на овцевъдството, в рамките на шестото издание на Националния събор на овцевъдите в България, което ще се проведе от 12 до 14 май край Петропавловския манастир до град Лясковец. Освен тенденциите и проблемите в сектора, по време на кръглата маса, ще бъде поставено началото на Съюза на овцевъдите в Европа - първата подобна структура в ЕС. 
 
„Съюзът на овцевъдите в Европа е в интерес и на българските овцевъди. Ние имаме един малък недостатък, който е, че не се интересуваме от това какво нашите фермери имат нужда, а гледаме как го правят на запад. Това от своя страна не винаги е приложимо у нас. Подобен пример е недомислицата с Наредба 3 и за да не става повече това, решихме да се обединим“, коментира Симеон Караколев,  председател на Националната асоциация за развъждане на млечни овце в България (НАРМОБ) и организатор на събитието.
 
Държавите, които ще вземат участие в кръглата маса и овцевъдния събор са: Киргизстан, Казахстан, Австрия, Белгия, България, Великобритания, Грузия, Гърция, Италия, Испания, Ирландия, Литва, Латвия, Македония, Румъния, Словакия, Словения, Събрия, Харватска, Франция, Швеция, Холандия, Дания, Германия, Чехия и Унгария.
 
 
Националният събор на овцевъдите в България ще се проведе на площ от над 140 дка. Събитието е подкрепено от Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и общините Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец. В тазгодишното издание на събора отново ще има изложение на овце и кози. Животните ще бъдат представени в специална шатра от 1 100 кв.м. Посетителите ще имат възможност да видят над 1000 животни. В рамките на събитието ще има още и изложба на кучетата, коне и  всякакви екзотични чифтокопитни животни.
 
Организаторите припомниха, че Националният събор на овцевъдите в България е единствен по рода и мащабите си у нас и е микс от традиция и съвремие, история и настояще, наследство и перспективи в овцевъдството.
 
От 12 до 14 май 2017 г. посетителите на събитието ще имат възможност да закупят млечни и месни продукти директно от производителите на продукцията. Предвидени са още и атрактивни състезания по овчарски учения, ръчна стрижба на овце, доене на овце и кози и много други.
 
 
Очаква се министърът на земеделието и храните Румен Порожанов да открие както събора на овцевъдите, така и кръглата маса, а от Националната овцевъдна асоциация (НОА) вече са наясно с въпросите, които искат да повдигнат към новото ръководство на МЗХ.
 
„Преди около 20 дни имахме УС на НОА, по време на който набелязахме основните точки. Пред г-н Порожанов ще повдигнем въпроси, като докъде е стигнало взаимодействието с ЕК относно Наредба 3, има ли опасност схемата за овце и кози-майки под селекция да бъде спряна и ако да,  какво може да се направи, за да се предотврати това. Второто нещо, което е важно за нас, е ще бъде ли овцевъдството наистина приоритетен сектор. Ако да, то трябва спешно да се разработят средносрочни мерки до 2020 г., които да се прилагат по най-успешния начин“, обясни Караколев.
 
В рамките на събора ще бъде обявен и проект за иновативна web платформа за овцевъдство на име „European sheep network“. Иновацията е съвместна и в нея участват общо 5 държави – Англия, Чехия, Унгария, Грузия и България, като страната ни е водещ партньор. Платформата ще предоставя и информация за броя на животните в съответна ферма, от каква порода са те, какво е потреблението на месо и млечни продукти в определената държава, каква е пазарната им цена, какви са заболяванията по животните в конкретната страна. Също така ще бъдат публикувани и научни трудове и разработки, в помощ на овцевъдите. Проектът е входиран по програма „Хоризонт 2020“, като се очаква ЕК да излезе с решение през месец юли. 
 
Организаторите на събитието припомнят, че движението в трите дни от събора ще бъде еднопосочно, като ще се  влиза от Арбанаси и ще се излиза през Лясковец.