До 95 процента е измръзването при черешите в Кюстендилско, но това не беше фатално и няма да се отрази на тазгодишната реколта. Това разказа за Фермер.БГ директорът на Института по земеделие в Кюстендил проф. д-р Димитър Домозетов.

 

Компенсират производители с пропаднали площи от климатични условия

 

Той обясни, че пораженията при ябълките са до 10%, а при сливите  между 10 и 30 на сто. По думите на специалиста обаче това няма да се отрази на реколтата, тъй като измереното измръзване на овошките, насадени около института, в най-тежките форми е при дърветата от първата тераса.

 

На по-горните тераси с насаждения измръзването е значително по-малко, което значи, че няма опасност за реколтата, въпреки че на 8 януари температурата в Кюстендил е паднала до минус 29,5 градуса по Целзий.

 

„По това време дърветата бяха в дълбок покой и все още са в дълбок покой. Ето защо щетите не са чак толкова големи“, категоричен е проф. Домозетов и добави, че ако 30-35 процента от пъпките на овошките са здрави, плододаването ще нормално.

 

При ябълките и крушите за нормално плододаване са необходими 10-12 процента здрави пъпки, а в случая здравите пъпки при тези дръвчета са около 80 на сто. При сливите положението е същото, отбеляза професорът, като обясни, че това се дължи на голямата издръжливост на тези овошки. По думите му ябълките са способни да издържат на студ от минус 32 градуса.

 

Опасност за младите дръвчета

Опасност би могло да има основно при по-младите насаждения и при тези, чийто стопани не са увили дръвчетата с амбалажна хартия.

 

 

„И това е основно при черешата. До третата година би трябвало да се увиват“,заяви директорът на института. Именно за да могат земеделските стопани да получат знания от капацитетите в института, на 17 февруари там ще има организиран курс по резитба.

 

„Съветът ни е, където има измръзнали пъпки, да не се прави пролетна резидба и да се оставят за лятна резитба. Така ще се види какво е положението, защото може при някои дървета да е пострадал камбиалния слой. И това, което остане, да му се направи през юли и август резитба“, заяви професорът.

 

Според него далеч по-опасно ще е ако в следващите месеци има минусови температури, защото  тогава дърветата ще преминат в принудителен покой и ще започне разкаляване. Докато пред декември дръвчетата са били добре калени и това е помогнало да издържат на скорошните мразове.