Резитбата е основна операция при отглеждане на плодни дръвчета. Особено важна е тя в началния (младенчески период) на дръвчетата преди да встъпят в плододаване. При формиране на короната и регулиране на растежа на овощните дървета, трябва да се познават и прилагат някой основни принципи. Те са важни с оглед осигуряване на оптимални условия за бъде- щото плододаване на овошките.

ИЗГРАЖДАНЕТО НА ЗДРАВ СКЕЛЕТ ЗАВИСИ ОТ ЪГЪЛА НА СРАСТВАНЕ Важно за бъдещия плодов товар е осигуряване на здраво срастване между скелетните клони и скелетни разклонения на дърветата. Здравината на срастването зависи от ъгъла на разклоняването, от съотношението в дебелината и от броя на скелетните клони на един етаж. Ъгълът на разклоняването на скелетните клони трябва да бъде най-малко 45° спрямо вертикалната ос на централното стебло (водач). При по-остър ъгъл срастването е по-слабо и често води до разцепване.

ФАКТОРИ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА ЗДРАВА ВРЪЗКА Здравината на срастването зависи и от дебелината на двете части. Колкото по-дебела е частта, която носи разклонението, толкова по-здрава е връзката между тях и обратно. При еднакви или близки по дебелина части, дебелината на срастването силно намалява. Здраво срастване се получава, когато на един етаж има три, най-много четири скелетни клона. При сортове с прибранорастящи корони е за предпочитане да се оставят три скелетни клона на етаж, а при сортове с по-щироки корони броят на клоните в един етаж може да бъде четири, като най-често те са разположени на кръст.

ОТДЕЛНИТЕ ЧАСТИ НЕ ТРЯБВА ДА СИ ПРЕЧАТ При формиране на короната на овощното дърво е необходимо да има известна съразмерност (съдоподчиненост) в силата на растежа на водача и отделните скелетни клони и разклонения.Това се постига чрез различно по сила съкращаване или чрез изменяне на наклона спрямо вертикалната ос. Регулиране на силата на растежа чрез резитба се постига, като се изхожда от правилото: за да отслабим един клон, трябва да го съкращаваме повече, а за да го засилим - по-малко. Например:различни по сила скелетни клони в един етаж се уравновесяват, като силните се режат по – силно, а слабите – по-слабо, или изобщо не се режат.

СЪКРАЩАВАНЕТО ЗАВИСИ ОТ МЕСТОПОЛОЖЕНИЕТО Колкото по-високо по водача е разположен даден скелетен клон, толкова по-силно се съкращава. Целта е да не засенчват намиращите се под него скелетни клони. Същото правило се прилага и за скелетните разклонения по даден скелетен клон. Освен чрез съкращаване на централната ос отслабване на растежа на скелетен клон може да се получи и чрез по-силна резитба на обрастващата по него дървесина.

СКЕЛЕТНИТЕ КЛОНИ И РАЗКЛОНЕНИЯТРЯБВА ДА СА БЛИЗКО ДО ХОРИЗОНТАЛАТА Растежът на скелетните клони и разклонения, както и гарнирането им с обрастваща дървесинаq е в голяма зависимост от наклона спрямо хоризонталата. При вертикално или слабо вертикално положение на даден клон от близките до върха растежни точки се развиват силни леторасти. При по- ниско разположените се наблюдава рязко отслабване на растежа, като значи- телна част от пъпките в основната част не се развиват и остават в спящо състояние. Това води да изнасяне на плододаването в периферията на короната. С намаляване на наклона спрямо хоризонталата растежът към върха постепенно отслабва. Намалява и броят на неразвитите пъпки към основата на скелетните разклонения.

ЗАКОНОМЕРНОСТИТЕ ИМАТ ЗНАЧЕНИЕ При наклон 30° спрямо хоризонталата се развиват почти всички пъпки по дължината на клона и се получават еднакво силни обрастващи клонки. При хоризантално разположение на клона най-силен е прирастът в основната му част, а при дъговидно в извитата. В зависимост от възрастта на дръвчето и преследваната цел овощарят може да използва тази закономерност. Тя му позволява както бързо да изгради короната, така и когато се налага по-добро гарниране, да наклонява клонките, но не повече от 30° спрямо хоризонталата.