Необходимо е създаване на организации на производителите на плодове и зеленчуци, за да продължи развитието на тези два сектора в България.

Това каза по време на Националната среща на земеделските производители в България Георги Ралчев, началник на отдел в дирекция Растениевъдство в Министерството на земеделието и храните.

България се намира до Турция, Гърция, Македония – едни от  най-големите производители на плодове и зеленчуци не само в Европа, но и по света. Ралчев подчерта, че държавата няма как едностранчиво да ограничи вноса на плодове и зеленчуци от Гърция и Турция. Това става с акт на ЕС и с одобрението на 26 държави-членки на ЕС. До момента не се е случвало. Освен това има подписано споразумение между ЕК и Световната Търговска Организация (СТО) за развитие на т.нар Западни Балкани , според което стоката, която влиза в Македония, не се обмитява.

[news]
Всички тези фактори означават, че не бихме могли да говорим за развитие на секторите Плодове и Зеленчуци и за бъдещето им, ако не съществуват тези организации и групи на производителите. Във Франция, например има 227 такива структури. И в новата финансова рамка на Общата селскостопанска политика те са предвидени за финансиране от ЕС.

Според Ралчев интересът на хората за такива обединения "приключва“, когато стане ясно, че за всяка продажба трябва да има фактура.

България има потенциал за рентабилност по отношение на двата растениевъдни сектора и не е вярно, че производството на плодове и зеленчуци не е конкурентоспособно на европейското. Липсва обаче концентрация на предлагането. МЗХ разполага с аташета в Париж и Берлин по въпросите на земеделието. И при запитвания от търговци за закупуване на български плодове и зеленчуци, когато става въпрос за количества от около 120 хил. тона пипер, например, изпадаме в ситуация, в която страната не може да осигури такова количество, именно заради липсата на организации на производителите. Така няма как да бъдем рентабилни, посочи Георги Ралчев.             

Статистиката за производството на плодове и зеленчуци сочи, че заетите площи в страната със зеленчуци са 500 хил. дка , а продукцията се равнява на 692 хил. тона. Оранжерийните площи за отглеждане на зеленчуци са около 10 хил. дка, като реализираната продукция възлиза на 80% от общото производство. Зеленуците за износ са само 2% . Има намаление на брутната продукция от зеленчуци в страната  и свиване на дела ѝ в растениевъдството в страната. През последната година има поетапно подобрение на салдото в търговията със зеленчуци, но към момента то остава отрицатлно. Българската оранжерийна продукция има много добра реализация на европейския пазар, тъй като е изключително качествена и конкурентна суровина, но цената ѝ е в пъти по-ниска от европейските цени.

През последните три години има увеличаване на площите с кайсии и сравнително добра реализция на този плод, посочи Георги Ралчев. От две години има леко увеличение и при площите с вишни и череши. Има обаче намаление на реколтираните площи с круши и ябълки с 6%. Ръст от 7% има при младите овощни насаждения, предимно орехите (+20%). И в сектор Плодове има намаление на брутната продукция и свиване на дела му в растениевъдството.

През последните години се увеличават полщите с биологично произведени зеленчуци и плодове.
 

© 2013 Всички права запазени. Позоваването на Фермер.БГ е задължително!