Повишаването на производството на говеждо месо ще бъде за сметка на Северна и Южна Америка. Производителите от Южна Африка и Нова Зеландия се концентрират върху възстановяването на стадата им след проблем, свързан със сушата, пише meatinfo.ru.

Тази година бразилският износ на месо ще се свие до $1,5 млрд.

По прогнози обемът на производство на Австралия ще бъде малко над 2 млн. тона. Австралийската агенция MLA на свой ред прогнозира само 1% понижение на производството до примерно 2,2 млн. тона през 2017 г.

Източна Азия ще бъде двигателната сила за повишаването на глобалното търсене. И то до такава степен, че Министерство на земеделието на САЩ (USDA) прогнозира, че съвокупното вносно търсене на говеждо месо в Китай и Хонконг ще превиши аналогичния показател в САЩ през тази година.



По този начин макар повишаването на предлагането да се движи на запад, ръстът при търсенето идва от изток, тъй като други едри вносители смегчават своето търсене.

Слабата руска рубла понижава покупателната способност, а търсенето на египетски внос пада.

Всичко това води до прогнозируем ръст на световната търговия с 2%. Като резултат САЩ ще получат пазарен дял в Азия, доколкото Австралия губи позиции, въпреки силния долар.



Очаква се търговският баланс на САЩ да се подобри, тъй като експортът ще нарасне със 7% в годишно изражение, а вносът ще се понижи с 9%, тъй като все повече говеждо месо консумира във вътрешността на страната.

През 2015 г. САЩ са внесли почти 50% повече говеждо месо, отколкото са изнесли. Този разрив сега ще се съкрати до по-малко от 1% през 2017 г.

Факт е, че Индия да не е най-големият производител на говеждо месо в света, страната обаче продължава да е най-големият износител, макар в изчисленията на USDA да влизат и данни за сортове говеждо месо, които не са висококачествени, а по-скоро се явяват продукт с по-ниска стойност.

Бразилия на свой ред остава най-големия износител на по-традиционната продукция. Очаква се тя да увеличи своя износ от 1,7 млн. тона през 2016 г. до 1,8 млн. тона през тази година.