Новите технологии и иновациите в земеделието са изключително важна тема в дебата за българското земеделие. Днес браншът се обедини около тезата, че светът се дегитализира и когато Европа дава пари за иновации, трябва да се фокусира върху ефекта от усвояването на тези пари.
 
 
„Инвестицията на 1 евро субсидия в Европейския съюз допринася до инвестиция на 1,16 евро в иновации, а в България това са 0,29 евро. Трябва да си зададем въпроса защо се случва така и на какво се дължи този нисък ръст на инвестиции“, коментира Светослав Русалов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ).
 
 
По думите му изводите са няколко – първо, липса на научно-развойна дейност от страна на научните институти, второ - недостатъчна информираност на земеделските стопанства и, трето, ограничени финансови възможности на земеделските стопанства.
 
Най-важният проблем е липсата на адекватната национална политика за насърчаване на иновациите в аграрния сектор. Много е важно в държавната политика да не се слагат изкуствени бариери и пречки за осъществяване на иновации и въвеждане на нови технологии в земеделието“, категоричен е Русалов.
 
Той даде пример от Испания – как смяната на термометър в силоз за измерване на температурата се смята за иновация
 
Нека да заимстваме този европейски опит и да не поставяме пречки пред въвеждането на новите технологии“, каза още председателят на НАЗ. 
 
На дискусията беше поставен още един акцент – кадрите. От бизнеса коментираха, че може да има много добре обучени агрономи, добри бизнесмени, но грамотни работници липсват.
 
По думите на Иво Куманов – управител на НИК, фирмата му е автоматизирала над 5 000 трактора и комбайна, които вървят сами по българските полета. Управляват се автоматично, но все още имат нужда от механизатор.
 
„Може ли да си представите какво предизвикателство е да поставите човек, който трудно чете и пише, да управлява комбайн, който върви сам, завива сам, който му дава обратна информация, а собственикът на комбайна следи машината с апликация на своя телефон. Сами разбирате, че това е страхотно предизвикателство“, коментира Куманов.