Трябва да се обособи един-единствен закон, който да уреди цялостно поземлените отношения. Това каза министърът на земеделието Румен Порожанов по повод скорошните проблеми с „белите петна“ и развитието на ситуацията около Кодекса за земята. 
 
 
„Това е опция на законодателството и различна възможност за тълкуване за две възможности за ползване на земя, с различни текстове в два закона. Това изчистваме в момента“, каза министърът. По думите му под ръководството на зам.-министър Вергиния Кръстева е направена комисия, която работи по тези материали. 
 
Според Порожанов този процес ще бъде финализиран през следващата година. 
 
Фирмите, изправили косите на десетки земеделци, които си позволиха да направят схемата с „белите петна“ в Монтанско, са две. Те са свързани помежду си и са на един и същи собственик, а другите са в Русенско и Варненско. Те също са свързани. 
 
„Това са основните. Не изключвам варианта да има самосиндикални организатори на подобен тип договори“, каза от своя страна зам.-министър Вергиния Кръстева.  Общо сигналите, подадени от министерството към прокуратурата, са 79. 
 
 
Относно зациклилата процедура с Кодекса за земята министърът каза: 
 
„Заварихме една изключителна боза с открита обществена поръчка, правена, недоправена. Договор, изпратен в прокуратура. Изпратени материал по този договор, който не е ясно дали е легитимен или не. Комисия, която е била от трийсет и няколко човека, после станала от трима. Нула. Абсолютна нула.
 
Това означава, че не е приета работата на изпълнителя от въпросните комисии. В момента сме в съдебен спор и изчакваме и прокурорската проверка по темата с консултанта по кодекса“. 
 
По думите на Порожанов по договора е платен аванс от около 90 000 – 100 000 лв., след това преписката е изпратена от служебния министър Христо Бозуков като сигнал в прокуратурата. 
 
„Тук има и друга тема“, посочи Порожанов и обясни: „ Ако се върне преписката и се окаже, че няма проблем и няма разплащане с изпълнителя, адвокатската кантора може да ни съди за авторски права за използване на текстове от техните няколко десетки страници“.