Реколтата от боровинки тази година е слаба, научи Фермер.БГ. Производители алармират, че слабите резултати са налице при голяма част от стопанствата в цялата страна.

Всяка година консумацията на горски плодове в света расте с 15%

 

Проблем е и липсата на качествена работна ръка. Според производителите в България става все по-трудно намирането на работници, а отглеждането на култура като боровинките е изключително трудно, коментират от бранша. 


Друг проблем е високият риск от кражби, като производителите отбелязват, че има нужда от по-засилени мерки от страна на полицията в селата и селските райони. 

Реколтата може да не е добра по ред причини. Това може да се дължи агро-климатичните промени, аномалните температури, дъждовете, но също така и на спецификите при отглеждането на боровинките.


Най-вече става дума за киселинността на почвата (pH). Боровинките искат киселинни почви. Така Божидар Петков, председател на Асоциацията на малинопроизводителите и ягодоплодните (БАМ-Я), коментира по-слабата реколта при някои производители.

 

Снимка: pixabay.com

Той обясни, че при обилни дъждове pH-то се променя и това се отразява на реколтата.

"В повечето случаи се прави допълнително регулиране на киселинността. Тези мерки са от значение", допълни още Петков.

 

За разлика от малините и ягодите, които са в дългосрочен план основните ягодоплодни, култивираната боровинка набира популярност през последните 3-4 години. Към дадения момент в България има не повече от 3-4 ферми, които отглеждат боровинка в индустриален  мащаб – над 10 дка, сочат данните на БАМ-Я.


Петков допълни, че са много производителите, които имат до 5-6 дка или пък по 1 дка насаждения.

"Големите обаче се броят на пръсти. Едната е в Южна България, втората – в Старозагорския регион, третата - в Ловешко. Последната е около 30 дка", каза още той.

Петков уточни, че на този етап в България не може да се говори за изкупуване.

"Такова няма. Тази боровинка се предлага само на пресния пазар. Тя се реализира на основните тържища във Варна, Бургас, София и Пловдив. Продава се на търговски борси на едро или търговци ходят до самите полета, купуват я и я продават в комбинация с други плодове. Това е тенденцията досега", обясни производителят.

Петков очерта една положителна тенденция в бранша.


Голяма част от производителите на малини и ягоди, влизайки в производството на култивираната американка боровинка, вече за по-голяма сигурност предприемат мерки да имат поне 2-3 продукта, с които уплътняват работния сезон. При ягодите и малините има една дупка от една-две седмица, между лятната и есенната малина също има период на свободно време или просто намаляване на брането на едната реколта, преди да започне другата.

 

"Комбинацията от различни сортове боровинки, които имат доста голяма гама на зреене, позволява да се уплътни работният процес, да поддържат ангажирани работниците, а също така и полетата", обясни той.



Снимка: pixabay.com

 

Имайки предвид, че боровинката е един сравнително скъп плод, който представлява интерес и носи добри доходи, определено си заслужава да бъде разширено неговото производство, смята Божидар Петков. По данни на асоциацията в България насажденията с боровинка възлизат на не повече от 150-200 дка.

 

В същото време прибирането на реколтата при един от основните производители на боровинки в цял свят, Испания, е в ход, макар и с по-бавни темпове, тъй като пикът на производство през тази година бе достигнат преди почти два месеца, пише agrostory.com.

Продажбата на боровинки е съпроводена с проблеми тази година, в това число трябва да бъдат взети предвид натискът върху цените и големите обеми от продукция на пазара, което бе напълно предсказуемо предвид увеличаването на площите с боровинка и появата на много млади насаждения. През следващия сезон тази ситуация не само ще се повтори, но и има голям риск да се усложни допълнително, отбелязва Симон Перини, представител на компанията Ideal Fruits.

Проблемът е в това, че производството на боровинки с всяка следваща година нараства с по-бързи темпове, отколкото самата консумация на тези плодове.



Ръстът на потреблението на боровинки съществено изостава от темпа на увеличаване на площите, на които се отглежда, както и спрямо ръста на производство в Испания, Мароко и Португалия. Несъмнено в бъдеще той ще продължи да расте, казва още експертът.

Ако говорим за малината, при нея също се забелязва влиянието на големите обеми на доставки. Ситуацията не е същата, както при боровинката, но продажбите също са проблемни, допълва Перини.