Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) обяви, че категорично не подкрепя идеята за шоково увеличаване с 60% на минималния осигурителен доход на регистрираните земеделски производители, предвидено в проектозакона за бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) през 2019 г.
 
 
Както Фермер.БГ съобщи, Националният осигурителен институт (НОИ) и Министерският съвет предложиха осигурителният праг за фермерите, които работят извън фирми, догодина да се вдигне рязко от 350 лв. на 560 лв. на месец. Проектът предвижда минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица в страната да се повиши през 2019 г. – от 510 лв. на 560 лв. АИКБ възразява и срещу това повишение.
 
„Категорично не подкрепяме заложените в Бюджет 2019 г. административно налагани политики по доходите без съгласието на социалните партньори, а някои от тях – и без проведени консултации и преговори“, коментира Асоциацията, като подчертава, че като цяло не подкрепя проекта на бюджет на ДОО за следващата година.
 
Работодателите определят като необосновано и планираното административно увеличение на минималната работна заплата (МРЗ) от 510 лв. на 560 лв. през 2019 г. „Преговорите между работодателите и синдикатите за изработване на прозрачен механизъм за определяне на размера на МРЗ отново са в „задънена улица“. Министерството на труда и социалната политика трябва да положи усилия за завършване на процеса на преговорите, а дотогава МРЗ трябва да не се променя“, подчерта АИКБ.
 
Оттам допълват, че вместо отмяна на минималните осигурителни прагове, които от три години не се договарят, отново се получава необосновано административно увеличение на минималния осигурителен доход като следствие на увеличената минимална работна заплата.
 
По време на заседание на парламентарната Комисия по земеделие министър Румен Порожанов обяви, че според Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) предлаганото увеличение на минималния праг е много рязко, но парламентът е институцията, която трябва да вземе окончателното решение. Срещу шоковото повишение на минималния осигурителен доход за регистрираните земеделски стопани се обяви и браншовият синдикат на КНСБ.
 
Предложеният скок осигуровките ще засегне регистрираните земеделски стопани у нас, които са близо 95 000. Една част от тях - онези, които вече са пенсионери, имат право като самоосигуряващи се лица сами да решат дали да продължат да правят осигурителни вноски.