За първи път Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) посочи конкретна теория за това кой е първоизточникът на чумата по дребните преживни животни. Д-р Дамян Илиев, изпълнителен директор на БАБХ отговори на въпрос на Фермер.БГ относно съмненията откъде е тръгнало заболяването, днес, по време на брифинг. 
 
 
„На 2 юни 2018 г. се е състоял фестивал на народната музика, като турски граждани са пресекли границата, за да присъстват на мероприятието. Събитието се е състояло в Болярово. Оттам на 15 юни започва ислямският празник Рамазан. Считам, че това също е една от причините“, обясни Илиев.
 
Шефът на БАБХ припомни, че чумата може да се пренесе по различни начини.
 
„Трима земеделски стопани, които са установили положителни проби на чума, са имали работници, които отделно са стопанисвали овце или кози в задните си дворове. Някои от земеделските стопани ползват общи транспортни средства. Ние наистина, все още, имаме само подозрения как се е пренесла чумата, но имайте предвид, че това може да стане и чрез хора, храни, продукция или чрез живи животни“, добави Илиев. 
 
Той цитира и глава 14.7 на Кодекса за здравеопазване на сухоземните животни на OIE, във връзка със състоянието на животните. В тази глава се казва, че при проява на вируса, не е необходимо животните да имат клинични признаци.
 
„От вчера имаме втори кръг вземане на проби от районите, в които сме открили чумата. Това се направи по забележка на ЕК. Смятам, че до понеделник ще бъдат изследвани тези 8 000 проби и на база на това, ние ще вземем решение какво ще направим. 
Ако имаме положителни проби, това ще бъде лошо и ще докаже, че мерките, които сме предприели не са били достатъчно ефективни – евтаназията, контрола на движение на хора и всичките мерки, които трябваше да се направят така че да не се позволи да бъде разнасян вируса", обясни Илиев.  
 
Той добави, че се изследва втори път 20-километровата зона заради забележката на ЕК, че контролът на движението на хората не е бил достатъчен.
 
Стана ясно, че втори проби означава, че тези проверки ще се правят на всеки 21 дни в районите, за да се докаже, че няма наличие на нови огнища. Тогава ще се намалят рестрикциите за района т.е ще се позволи на хората от тези общини да си продават продукцията и животните на територията на цялата страна и в Европейския съюз (ЕС).
 
На въпрос дали ще подаде оставка заради ситуацията и сринатото обществено доверие в агенцията, Илиев обясни, че не смята това за нужно.  
„Ако си подам оставката, ще излезе, че не съм си свършил работата“, посочи той и според него дори непопулярните мерки и липсата на доверие, което се отключи в обществото, няма да промени посоката на действие на БАБХ.