Ставките на порция по схемите  „Училищно мляко“ и „Училищно мляко“  вече ще са разделени по продукти. Това съобщиха от министерството на земеделието и храните. 
 
Плащането ще бъде както до сега на порция, тъй като доставяните порции са със специална разфасовка и опаковка. Както и до сега доставяните кисели млека, сирена и кашкавали, трябва да са произведени по БДС. 
 
В ставките не е включен ДДС, който може да бъде възстановен отделно. Пределните цени на порция /без ДДС/ за допустимите за финансиране продукти по схема „Училищно мляко“ . 
 
Прясно мляко 2% - 0,44 лв. за 0,25 кг;
Кисело мляко 2% - 0,51 лв. за 0,20 кг;
Сирене – 0,34 лв. за 0,03 кг; 
Кашкавал – 0,47 лв. за 0,03 кг; 
Млечни продукти с минимум 90% съдържание на мляко и с до 5% добавена захар/мед - 2% - 0,50 лв. за 0,20 мл; 
Млечни продукти с минимум 75% съдържание на мляко и с до 5% добавена захар/мед - 2% - 0,51 лв. за 0,20 кг.
 
Причините за промяната се дължат на анализ, проведен от експертите на МЗХ, които са преценили, че има нужда от промяна на методиката за възстановяването на разходите за доставка на продуктите по двете схеми. 
 
[news]
 
За целта е изработена методика за изчисление на пределните ставки за всеки един продукт по двете схеми, която е базирана на обосновани икономически критерии (пазарна цена на продуктите, складови разходи, оперативни разходи - ток, вода и др., административни разходи - заплати, осигуровки, канцеларски материали и др., печалба), които не позволяват нелоялно формиране на стойности на възстановяваните разходи. Методиката е изработена така, че да има възможност за своевременно адаптиране на цените спрямо пазарната конюнктура и нуждите на сектора. По схема „Училищен плод“ досегашното плащане на порция с фиксирана
ставка се заменя с плащане на реално доставено количество в килограми. За всеки продукт, включен в схемата е изготвена ставка за възстановяване на разходите за доставен килограм, като ставките се без ДДС, който може да бъде възстановен отделно.
За всеки вид плодове и зеленчуци са установени минимални и максимални размери на доставяната порция. Доставчикът получава плащане, когато достави достатъчно количество продукти за осигуряване на минималния размер на порцията, а плащането е до размера на количеството, което е достатъчно за осигуряване на максималния размер на порцията.