Според Геерт Клаес от белгийската компания Fruit Innovation Farmers производителите на плодове и целият селскостопански сектор са роби на обществото, информира freshplaza.com.

Производител: Нашето мото е само земеделие и повече земеделие

„Практики на мафията се използват от пазара. Цените обикновено вече не покриват разходите. Невъзможно е да се оцелее при такива цени“, казва той.

Клаес вярва, че производителите прекалено дълго време са се надявали на всякакви организации и инициативи да защитават техните проблеми и интереси.

„Тези, които все още вярват в това, не осъзнават какво причиняват на бизнеса си. Ако ние като овощари и целият аграрен сектор не вземем нещата в свои ръце, ще продължаваме да се носим по течението“, допълва той.

Пазарът притиска производителите

Клаес вярва, че няма повече понятие като търсене и предлагане.



„Това беше вярно преди 50 години, когато компаниите бяха все още малки. Хората трябваше да продават продукцията си на местния пазара и по този начин се въртеше търговията. В миналото имаше много малки магазинчета, които трябваше да продават и да предлагат на търг. Ако има повече продукция или по-малко, търговските наддаваха един срещу друг. Малките магазини бяха заменени от големи вериги хранителни магазини, където хората предпочитат да продават целогодишно на една и съща цена. Като търговец трябва да ценообразуваш за дълъг период от време и за предпочитане на по-ниска цена в сравнение с другия търговец. Така плодовете са вече продадени, преди да са купени. Именно оттук стартира проблемът. Търговците притискат производителите на плодове да продават на все по-ниска цена. Това е низходяща спирала, която определено няма нищо общо с търсене и предлагане“, казва младият мъж.

Геерт Клаес твърди, че никой не се бори за правата на производителите.

„Кой в правителството или фермерските организации се бори за нас? Никой! Хората оставят аграрния сектор на произвола. Едно време имаше много малки стопанства и те създадоха фермерските организации. Тогава правителствата ги изслушваха. Фермерските организации сега са многобройни компании, които имат дялово в други много търговски предприятия. Те се превърнаха в купувачи и продавачи. Освен това работят в полза на правителството“ допълва той.

Кой определя цената?

Заседнали сме в остаряла 50-годишна търговска система, която вече не отговаря на интересите на бизнеса ни, смята още Геерт Клаес.

По думите му търговската мрежа е добре организирана, а от другата страна стоят производителите на плодове, които са неорганизирани.



„Да, ние имаме големи производители, които могат цяла година да се справят добре, но позволяваме на другите да определят цената на продукцията ни“, подчертава Клаес.

Това се случва само в аграрния сектор, категоричен е той. 

Има ли решения?

Производителите са на мнение, че има решения на проблема.

Първо трябва да се осъзнае, че е налице продукт, който някой друг иска.

„Оттук трябва да се координираме, за да имаме по-голям обем продукция, която да доставяме на големите вериги магазини целогодишно. Звучи по-лесно на думи, отколкото на дело, но вярвам, че това единственото решение, за да бъдем жизнеспособни“, казва Клаес.

Като производители на плодове ние сме прекалено съсредоточени върху себе си, смята още той и допълва, че щом всяка компания става по-голяма, така и производителите трябва да растат.

„Всеки се опитва да свърши работата сам, което означава, че единият ще страда за сметка на другия. Ако искаме да работим заедно, трябва сме убедени, че някои неща трябва да се случват централизирано“, казва Геерт Клаес.



Пазарът има своята роля, но има пространство за договаряне на цената, категоричен е той. Така може да се получи цена, която да позволява на производителите да разрастват бизнеса си.

Обединяване

Клаес се надява, че производителите ще се обединят помежду си и ще се опитат да намерят решение на проблемите си.