Когато се говори за организирането и производството на високопродуктивните групи фуражи при месодайните животни, е важно да се обърне внимание на грубите фуражи. 

 

 

Това каза в своята презентация „Засяване на трева при големи температурни колебания“ Мортин Ларсен, продуктов мениджър в датската компания DLF. Лекцията му е част от започналия днес в Сливен български форум за месодайно говедовъдство Стекспо 2017, който се организира и провежда от Асоциацията за развъждане на месодайни породи говеда в България (АРМПГБ).

 

Подсяване (Overseeding)

Начинът да се поддържа зелено тревеното покритие е да се извърши повторно засяване – като се засяват цели видове трева и се разорават. Трябва да се инвестира в машини, труд, сеят се по-големи количества, защото трябва да правите всичко наново. Проблемът е, че за 6 седмици тревната площ ще бъде извън експоатация. При повторното засяване в приложение влиза тревната площ, която вече сте използвали, но засявате още, защото вече е не толкова продуктивна.  Подсяване значи възстановяване на изхабената трева.

 
Презасяване (Reseeding)
Това, което се нарича повторно засяване e засяване на важни тревни видове на същите тревни площи. При пасищата винаги се появяват щети от пасането на животните, те се възстановяват като се засеят с други ценни видове. 
 
Разликата е, че при подсяването има рязко възстановяване на пасището, а при презасяването имате продуктивно пасище, но искате да го подобрите.
 
Поддържане на висока продуктивност на тревата
Проблемът, с който се сблъскваме независимо колко добро е пасището, е, че в един момент продуктивността му винаги намалява – появяват се плевели и т.н. Дори да направите мероприятието с изораване и засяване на нови видове и да получите идеалното пасище, на година е нормално продуктивността му да спада с около 10-15%. Това автоматично значи, че полезните тревни видове намаляват, а с тях и качеството на пашата. 
 
За да получим перфектното пасище трябва да го подсяване, но това е скъпо решение, а и не може да го запазим завинаги. Понякога обаче дори подсяването е непосилно да се направи – пасището ни се намира на стръмен склон, поставени са ни нормативни ограничения и т.н. В този случай подновяването с по-ценни видове решава проблема.
 
 
На графиката е представена как се отразява производителността при увеличение на плевелите на пасището. 
Всяка колонка е за една година. Ако започнем от 100%, имаме идеално пасище – високопродуктивно, което е почти невъзможно, но дори и тогава само за шест години то ще загуби 60% и неговата продуктивност ще спадне от 100% на 40%.
 
Именно тогава фермерите виждат, че нещо не е добре и решават да правят нещо с пасището си, но до този момент той вече е загубил 60% от хранителните му качества. 
 
Период за засяване на новата трева
Основните причини за подбиране на подходящия период за съдене на новата трева са:
- влажността на почвата;
- температурата
 
За България влажността е най-критичният фактор.
 
 
На таблицата е показано когато отидете на едно пасище и видите състоянието му, да разберете кога да направите подсяване. 
Например, ако засадените тревни видове са под 50%, веднага трябва да направите подсяване. Графиката показва много показатели, като състояние на пасището, съдържание на плевелите, съдържание на детелина и т.н.
 
Виолетовият цвят значи, че подсяването трябва да се извърши във възможно в най-кратък срок. 
С оранжево е маркирано, че подсяването трябва да се направи, за да се подобри характер на пасището, а зеленото - че пасището е в добро състояние.