Читател на Фермер.БГ подаде сигнал, че по негови данни се извършва кампания на ИА ГИТ във връзка с еднодневните трудови договори. По думите му служителите на Инспекция по труда упражняват натиск върху земеделските стопани, тъй като при провеждане на разговор с тях, ГИТ задава въпроси за това как те обработват земята си сами, предвид на декарите, които стопанисват. Според нашият читател това е очевиден натиск над дребните производители, които нямат възможност да наемат работници на еднодневни трудови договори - „Поредният абсурд, целящ убийството на дребния производител".
 
Фермер.БГ разговаря с ИА ГИТ по въпросите основателни ли са притесненията на фермери и упражнява ли контрол над тях институцията.
 
Провежда ли се реално такава акция в страната? Ако да, в какво се изразява тя?
 
- Резултатите от контролната дейност през годините са показвали, че селското стопанство е един от рисковите сектори както по отношение на наемане на работна ръка, така и по осигуряване на безопасност и здраве при работа. Затова ежегодно винаги са се планирали областни кампании, насочени към спазване на трудовото законодателство в сектора, които бяха съобразени със сезонността на отглежданите култури.
 
След като в Кодекса на труда бяха регламентирани т.нар. еднодневни договори през юли 2015 г., ИА „Главна инспекция по труда“ многократно е заявявала, че контролът в сектор „Земеделие“ и в частност в дейност „Растениевъдство“,  е един от приоритетите й. А за 2016 г.  беше планирана вече национална мярка, свързана със законосъобразността на възникване на трудовите правоотношения в икономическа дейност „Растениевъдство“. Тя е разписана в Плана за дейността на Инспекцията, който е публикуван на сайта. В този смисъл не може да се говори за акция и натиск от страна на Инспекцията върху земеделските стопани, чието задължение е да наемат законосъобразно своите работници. 
 
Трябва да се има предвид, че възможността за облекчен ред за наемане на много работници за кратко време, какъвто е създаден чрез т.нар. еднодневни договори, беше въведена точно защото бяха отчетени проблемите на земеделските стопани с осигуряването на работна ръка по време на кампаниите по обработка на насажденията и прибиране на реколтата от плодове и зеленчуци, розов цвят и лавандула чрез познатите дотогава срочни договори. 
 
Биват ли земеделските производители притеснявани и има ли натиск от страна на ИА ГИТ за сключване на еднодневни трудови договори?
 
- Еднодневните трудови договори са само една от възможностите, чрез които земеделските стопани могат да легализират трудовите правоотношения с наети от тях лица. Кодексът на труда регламентира и други опции за временно наемане на работна ръка чрез различни видове срочни договори. Въпрос на избор на земеделския стопанин е какъв вид договор да избере. Няма как да има натиск от страна на ИА ГИТ за сключване на еднодневни трудови договори.
Осъществяваната комуникация със земеделските стопани е с единствената цел да идентифицираме причините, които ги възпират да използват  еднодневните трудови договори. Това може да бъде както заради проблеми, свързани с администрирането им, така и заради факта, че стопаните обработват малки площи и могат да се справят с работната сила на семейството си. Информацията за проблемите при прилагането на този специфичен вид трудови договори ни е необходима, тъй като в момента активно се работи по надграждането на информационния продукт за регистрирането им с оглед намаляване на административната тежест за стопаните.  
 
Нека припомним как ИА ГИТ получи информация кой какви декари стопанисва?
 
- По силата на споразумение с Министерството на земеделието ИА ГИТ разполага с информация за регистрираните земеделски стопани, които развиват дейност в растениевъдството, отглеждането на розов цвят и лавандула. Те са тези, които имат право да наемат работници по силата на еднодневните договори. На Агенцията е предоставена информация и за размера на обработваемата площ на всеки производител, както и за мястото на землищата. Целта на тази информация е така да се планира контролната дейност, че да бъде насочена основно към големите производители, които при всички случаи ще трябва да наемат работна ръка. 
 
Задължен ли е земеделският производител да предоставя информация на ИА ГИТ как обработва земята си, с каква техника и колко човешка сила му е нужна за стопанисване на неговото стопанство?
 
- Предоставянето на тази информация е по желание на земеделския производител. Но, както вече отбелязахме, целта е не за да бъдат притискани земеделските стопани, а за да се събере максимална информация за проблемите при използването на еднодневните договори, както и за решенията, които някои от тях вероятно са намерили. Те биха могли да бъдат разпространени и като добри практики.
 
Нека припомним и какви са санкциите?
 
- Санкцията за работа без трудов договор е между 1500 лв. и 15 000 лв. В Кодекса изрично е регламентирано, че това нарушение не може да бъде маловажно.
 
Колко са сключените еднодневните трудови договори от земеделски стопани и в кои сектори и области те са най-много?
 
- От началото на годината до момента са регистрирани около 200 000 образци на еднодневни трудови договори. Най-много към момента са регистрираните образци за обработка на насажденията и прибиране на реколтата от лозя, череши, маслодайна роза и малини в областите Стара Загора, Пловдив, Хасково, Силистра, Сливен, Търговище, Бургас.