Площите, засети с пшеница ще се запазят при едни нормални климатични условия и не се очакват резки промени в тази насока. Това стана ясно по време на форума „Развитие на земеделието и тенденции на стоковите пазари“, проведен в София.

 

Костадинов: Нужни са ни високи добиви, за да се справим с рентата

 

Според Емилия Соколова от Центъра за икономически анализи на селското стопанство (САРА) България изостава в средните добиви на основните зърнени култури, спрямо водещите държави в света. Тя уточни, че и в другите държави добивите са по-ниски, но там производствения потенциал е по-голям.

 

Относно цените, експертите от САРА считат, че не може да се очаква да се възвърнат нивата от 2011 г. когато е бил пикът  в цените за всички зърнени култури.  Това обаче е с уговорката, че не се случат непредвидени състояния на пазара, обясни Соколово.

 

При слънчогледа и рапицата е отбелязан  ръст след спада резкия спад през 2012 и 2013 г., но според данните на САРА това няма да е за дълго и в следващите години тези култури ще се реализират на по-ниско ниво от сегашното.

 

Според проф. Уилям Майерс от Университета в Мисури едни от най-важните фактори за развитието на пазара на зърнени култури е забавянето на растежа на Китай, за който се прогнозира, че ще продължи и цените на горивата, които също няма да успеят да възвърнат високите си нива в скоро време.   

 

Други фактори са развитието на валутните курсове и фактът, че Аржентина намали значително данъците си върху износа и това я направи силни конкуренти в близко бъдеще.

 

 

Според данни на Института за проучване на храната и селското стопанство на САЩ ( Food and Agricultural Policy Research Institute -FAPRI)  се очертава цените на зърното и маслодайните култури да регистрират лек спад и след това да се стабилизират на нива, близки до тези в момента, а потреблението няма да расте.

 

Само за седмица 48 900 тона пшеница напусна границата за износ

 

Износът на зърно е отбелязан с почти вертикална линия от 1990 г. до 2004 г. И точно тогава за целия свят се индикира ръст, който е около 60 на сто, обясни проф. Майерс. Данните за България са близки до тези на Казахстан.

 

В относителния дял на износа Русия има ръст от 5 на 20 процента за този период, Бразилия от 10 на 35. При САЩ и Канада относителният дял на износа е намалял – от 35 на 20 процента, отчете професора.