Основни фирми, изкупуващи тютюн, напускат българския пазар. Това съобщи служебният министър на земеделието и храните проф. д-р Христо Бозуков пред журналисти в Кърджали, предаде БТА.
 
 
По думите му ситуацията в по-малките фирми, които все пак ще останат на родния пазар, ще намалят изкупуването на суровината. Бозуков подчерта, че по негово мнение, ако нещата в сектора не се променят коренно, "ще сме свидетели на залеза на това производство в България".
 
Фермер.БГ потърси за коментар Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и президент на UNITAB, тъй като в изказването на министър Бозуков не са конкретизирани имената на фирмите-изкупвачи на тютюнева суровина.
 
„Аз нямам такава информация, но разбира се, министър Бозуков трябва да е в час с това какво се случва с целия сектор Селско стопанство и в частност със сектор Тютюнопроизводството. Коректно е този въпрос да бъде зададен конкретно към фирмите, тъй като аз се явявам  трета страна. От своя страна мога да кажа, че не поемам ангажимент да коментирам думите на министъра, тъй като мога да отговарям винаги и единствено за своите действия и думи, но не и за това какво е казало второ, трето или четвърто лице“, каза тютюнопроизводителят.
 
 
По думите на министър Бозуков, за решаването на проблема, на първо място, е необходима адекватна политика в сектора. Като пример той посочи Гърция. Христо Бозуков обясни, че усилията на екипа на агроминистерството са насочени към износ на тютюн за китайския пазар. 
 
„Работим за сключване на споразумения, каквито имат съседните ни Гърция, Турция и Македония“, допълни проф. Бозуков.
 
Във връзка с това, Цветан Филев, като браншовик и тютюнопроизводител, също изказа своята позиция по въпроса.
 
„Всеки един нов пазар е добре дошъл за българското тютюнопроизводство, що се отнася за реализиране на тютюневата суровина. Разбира се, необходимо е да се съобразяваме и с търговската конюнктура и в частност, с това, че България е малък износител на тютюн и българският тютюнопроизводител не може да изнася сам, съответно и да захрани пазара. У нас, за реколта 2016 г. произведеният ориенталски тютюн от сортовите групи Басма и Каба Кулак бе от 6 хиляди до 7 хиляди тона. За сравнение, в Турция – страна-конкурент на България, се произвеждат ежегодно над 60 хил. тона и то от най-качествения сорт в света - Самсун. На второ място по количество и качество произведена суровина се нарежда Гърция, с ежегодно произведени около 25 хил. тона от сорта Катерини. На трето място, с 20 хил. тона се нарежда Македония, където се произвежда тютюн от сорта Прилеп и чак тогава, на четвърто място, се нарежда България “, обясни председателят на НАТ-2010.