По време на председателството на Съвета на Европейския съюз в областта на селското стопанство България ще работи по приоритети в няколко сфери. Това каза министърът на земеделието Румен Порожанов по време на отчета за първите 100 дни работа на екипа му. 
 
 
По думите му първият и основен е параметрите на Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС. 
 
„Те частично ще се вплитат и в многогодишната финансова рамка, която ще бъде след 2020 г.“, каза Порожанов. Другата тема са ветеринарните въпроси, като мерки за справяне с транграничните заболявания като африканската чума по свинете, която полека настъпва към нашите граници.
 
Той даде за пример Полша, където има над 180 унищожени стопанства, които са били заети в свиневъдния сектор. Съвсем наскоро тази зараза се появи и в граничен район на Румъния. 
 
„Ние можем само да се молим този процес да ни задмине“, допълни Порожанов, като обясни, че заедно с БАБХ са направени мерки за превенция срещу заразата. 
 
 
Друга важна тема, според министъра е хуманното отношение по време на транспортиране на животните. 
 
„Трябва да имате предвид, че председателството е един отговорен, организационен процес, а не възможност за налагане на едно или друго нещо. Въпросът е в това, когато има различни позиции. В случая за обвързаното производство. За нас то е важно, за Полша, Словения – също. Но не всички западноевропейски страни подкрепят процента на обвързаното производство. Това отново ще бъде тема, която ще трябва да се комуникира, защото Германия например не ползва подобно плащане“, добави Румен Порожанов.
 
Една от важните промени, които предстоят в скоро време, е, че по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) вече ще се работи през Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН). 
 
„В момента сме в процес на адаптиране на наредбите по ПРСР, като включваме прием в ИСУН. Така че няма данни за риск за очакваните приеми до края на годината“, каза зам.-министър Лозана Василева. 
 
 
От своя страна министър Порожанов обясни, че в момента се работи по интеграция на системата ИСУН и Интегрираната система за администриране и контрол (ИСАК), с която се работи у нас.
 
„Трябва да преминем плавно през тази система по първата инвестиционна мярка – 4.2, което ще стане с последващо допълнително обработване през ИСАК. Това ще е пълна интеграция на информация, която да бъде публична в рамките на ИСУН", каза министърът.
 
В тази връзка ще има законови изменения, които ще бъдат предложени на вицепремиера Томислав Дончев, за да може да се адаптира този процес.