На четвъртия конгрес Дунавка соя, който се проведе преди дни в Будапеща, Унгария, високопоставени представители на земеделските министерства на Германия, Словакия, Молдова и Сърбия, представители на асоциация Дунавска соя и заместник-министърът на земеделието на Унгария, Ищван Наги постигнаха съгласие за Обща визия наеЕвропейската протеинова стратегия, съобщиха от Института за агростратегии и иновации. 
 
 
"Ключът към безопасното производство на храни е в насърчаването на устойчиви земеделски практики, а производството на свободна от ГМО соя е ключова в това отношение“, каза Ищван Наги.
 
Със своя висок стандарт на храните и със стратегията си за свободно от ГМО селско стопанство, Унгария играе ключова роля за осигуряването на устойчиво снабдяване с протеин, посочи още унгарският зам.-министър на земеделието.
 
[news]
Общата визия на участниците в конгреса предвижда, че 50% от доставките на протеин за фураж в Европа трябва да бъдат предоставени от местни бобови култури и произведена в Европа соя, но за да се постигне това, количествата соя, необходими за фуражни смеси трябва да се намалят, а отглеждането на соя и други бобови растения трябва да се увеличи. 
 
"Само малко над 2% от Европейската обработваема площ се засява с бобови култури. Ние трябва да сме сигурни, че фермерите имат правилните стимули, за отглеждането на бобови култури. Основното предизвикателство и задача на европейското селско стопанство е да се гарантира неговата независимост и екологично устойчивите доставки на протеин.”, заяви президентът на Асоциация Дунавска соя Матиас Крьон. 
 
На събитието председателят на Институт за агростратегии и иновации Светлана Боянова бе българският делегат.