Положението в българското млечно животновъдство е тревожно най-вече заради ниската конкурентоспособност на европейския пазар. Това сочи анализ на Центъра за икономически изследвания в селското стопанство (CAPA).

 

Каква ще бъде цената на млякото през тази година?

 

По данни на института последните 2 години са били най-сериозното изпитание пред българските производители, заради продължилите дълго време ниски изкупни цени на млякото, съпоставими с тези от 2009 г.

 

Причините

 

Според Центъра за икономически изследвания, причина за ниските цени е оказал сборът от различни, но действащи в една и съща посока фактори, като: отпадане на дерогационните режими, премахване на квотите, растящото световно производство и въведеното руско ембарго.

 

 

Млечното животновъдство продължава да страда и от тежки вътрешни проблеми, свързани с организационно – стопанската структура в сектора, производителността и пазарната реализация.

 

По данни на института, броят на животните показва известна стабилизация през последните 10 години, но това се постига благодарение на субсидиите и то помощните средства не само върху млечното животновъдство, но и като цяло върху българското земеделие.

 

10 години в ЕС

 

След 10 години се вижда, че в млечното животновъдство  не е постигнало много, макар да има безспорно положителна промяна. Въпреки окрупняване на стопанствата, изграждат се нови модерни стопанства, породният състав на животните се подобрява, има значителен   напредък   и   поотношение качеството на произвежданото мляко.

 

 

В много от големите стопанства, отглеждащи по над 200 млечни крави, млечността достига 6-7 т. Значителна промяна има и структурата на стопанствата. Ако през 2003 г., 194,7 хил. стопанства са отглеждали 377,6 хил. крави и е имало 237,7 хил. ферми с 1,635, това прави средно по 1,9 крави и 6,9 овце на стопански двор, то през 2015 г. средният брой млечни крави в стопанствата вече е 8,4 глави, а средният брой млечни овце е почти 30.

 

 

За 10 годишния период от присъединяване в ЕС, делът на млечния подотрасъл в БДС е спаднал от 16% на 8,8%. Причина е осезаемия спад във физическото производство на мляко, докато цените са се покачили за периода 2011- 2014 г средно с 22% в сравнение с 2007-2010 г.

 

Млечните овцевъдни стопанства намаляват с 9 119 броя (19,6%) през 2015 г. В сравнение с година по-рано темпът на намаление се забавя. Намаляват всички групи стопанства, без най-големите (с над 100 животни). Значително увеличение отчита отдел „Агростатистика” към МЗХ при животните отглеждани по биологичен начин. Изменението при броя на говедата за периода 2014 -2016 г. е от 1 622 на 9 134 животни. Всички тези животни са със завършила сертификация. Те представляват 1,62 % от всички говеда в страната (565 454 глави). При овцете ръстът при животните отглеждани по биологичен начин за същия период е от 9 029 на 24 934 глави.

 

Цената на млякото през 2017 г.

 

Цената на кравето мляко до средата на 2016 г. продължи да отбелязва намаление, като изкупните цени паднаха до средно 481 лв./т през юни, а в някой региони (например Кърджали), изкупните цени бяха под тази цена и спаднаха до около 330 лв./т. Това доведе до отказ на фермери да продават продукцията си. Съчетано със сухото време през летните месеци в Южна България, изкупните цени слязоха под себестойността на продукцията и бяха стимул за излизането на фермери от сектора.

 

 

През 2017 година се предвижда цената на литър мляко да бъде на равнища около 0,58 – 0,6 лв., което е на нива преди осезаемия скок в цените след 2011 година. Само по себе си, такава цена на млякото не е проблем ако производителността на животните се доближи до средните за ЕС и размерът на стопанствата се оптимизира. Трябва да се отбележи, че тази цена на млякото в България е при масленост 3,6%, докато в много от другите страни, средните цени на млякото са при масленост 3,8% и нагоре.

 

 

Очакванията на института са цената на овчето мляко за 2017 г. да бъде в диапазона 1,30 -1,40 лв/л. Цената на овчето мляко през последните години сериозно се повиши. През 2016 г., в следствие на повсеместната криза, на някои места цената на овчето мляко бе паднала дори под 1 лв/л. Възможностите за ръст в цената на млякото в бъдеще са силно ограничени. Макар и различен продукт, млечните изделия от овче мляко се влияят от измененията при пазарите на краве мляко. Те се разглеждат като естествени заместители и движение на цената на кравето мляко надолу неизбежно води до смъкване цената на овчето мляко.