Водата е ограничен ресурс, въпреки това обаче широко разпространена е тенденцията, да не се използва икономично, особено в земеделието, коментират експертите от Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ).
 
 
Загубите
Количеството и видът на загубата от водоизточника до полето на фермата зависи от типа на доставка и разпределение на водата. Загубите зависят и от вида на системата за напояване. 
 
Разликата между ефективността на различните системи за напояване е резултат от промените в количеството на оттока и дълбокото просмукване, а понякога и изпаряване. Същата не е в резултат на промяната в количеството на водата, която културите реално консумират. 
 
Ефективността
Правилното проектиране, управление и поддръжка на напоителните системи ще определи и нивото на ефективност. Ефективността на напояване е в тясна връзка с вида на терена, степента на изпарение и вида на почвата. Отчитането на количеството загубена поливна вода и факторите, от които това количество зависи помага при избора на по-ефективен метод за пестене на вода. 
 
Методите
При избора на подходящ метод за напояване е необходимо стопанинът да знае,че различните техники не са непременно адаптирани или приспособими към всички култури. Това прави избора на оборудване доста труден, ако вземем предвид различните фактори, които трябва да бъдат взети под внимание: климат, почви, растения, енергия. 
 
 
Снимка - микронапояване: http://www.water4irrigation.com
 
Ето какво съветват експертите от НССЗ:
При трайните насаждения е препоръчително да се използва микронапоителна система. Пръскачките с малки капчици биха били по-подходящи за уплътнени (глинести) почви и върху почви, които са по-скоро пясъчни в природата. От друга страна, капково напояване много добре пасва на почви с нисък наличен капацитет на водата. 
Във ветровити райони, капковото напояване има определено предимство. В региони с висок риск от замръзване пък е необходимо дъждуване с малки капчици, с ниска скорост на потока. 
 
За да се избере метод за напояване, стопанинът трябва да знае предимствата и недостатъците на различните методи. Не съществува едно най-добро решение, защото всички методи имат своите предимства и недостатъци. Преминаване от повърхностно напояване към дъждуване е една от най-разпространените реализации, използвани, за да се пести вода. 
 
Дъждуването
Преди преминаване от една повърхностна система за поливане към дъждуване трябва да се разгледат много фактори, включително отклика на добивите, икономията на вода, спестяването на труд, спестяването на енергия, икономическите разходи, климатичните условия, както и теренните характеристики. 
 
Напояването на вади не е най-ефикасният метод поради няколко причини: 
- oтнема време, за да достигне водата от единия край на вадата до другия; 
- в началото на реда винаги растенията получават повече вода, отколкото в края; 
- изисква се по-голямо внимание, за да не се преполее вадата и да се загуби вода; 
-трябва ръчно да се мести маркуча от една вада на друга.
 
 
Използването на градински маркучи за напояване не е идеалната система за поливане. Най-добре е да използвате градински маркучи за поливане на зеленчуци, отглеждани в контейнери и за поливане на отделни големи растения. 
Дъждовалните системи позволяват поливане на големи площи за кратко време. Въпреки това при тежка глинеста почва, която абсорбира вода бавно или ако градината е на склон, водата се оттича и се получават загуби. За малки зеленчукови градини може да се ползва разпръсквач, монтиран на стойка, който да се мести според нуждите си или да се изгради система за напояване с няколко разпръсквача за пълно покритие и висока равномерност на поливката. Основен недостатък при дъждуването на зеленчуковите растения е постоянното намокряне на листата, което е предпоставка за развитие на болести. 
 
Капковото напояване
Капковото напояване осигурява оптимално използване на водните ресурси. Системите за капково напояване са лесни за експлоатация, с бърз монтаж и демонтаж, както и инвестиция с бърза възвращаемост. При капковото напояване се подават малки количества вода през къси интервали от време. За разлика от дъждуването и гравитачното напояване, където се подават големи поливни норми през 6-10 дни, при капковото не се запълва целия почвен обем, а се „допълва“ използваната от евапотранспирацията вода през предходния ден. Чрез подаване на малки количества вода, почвената влага се поддържа в оптимални за растението граници. Чрез капковото напояване фермерите имат възможност да подават относително малки количества вода и торове директно в коренообитаемия почвен слой, като по този начин се намалява количеството използвана вода и съответните загуби от евапотранспирация и гравитачно оттичане. 
 
Снимка: http://cdn.modernfarmer.com
 
Възможността за подаване на торове е съществено предимство на системите за капково напояване. Хранителните вещества се подават директно към растенията без да се разпръскат върху площите между тях, спестявайки на фермера средства. 
 
Конструкцията
Най-общо системата за капково напояване се състои от водоизточник, помпен агрегат, филтърна група, магистрални и разпределителни тръбопроводи, команден възел, фасонни части и капкови маркучи. Всички тези елементи формират една завършена система, която не би функционирала при липсата на който и да е от тях. Водоизточника - може да бъде открит (езеро, река, канал или язовир) или закрит (сондаж, кладенец, резервоар за вода). От избора на водоизточник в голяма степен зависи и избора на другия задължителен елемент на системата за капково напояване – филтърната група. Капковото поливане е най-евтиния и ефективен начин за напояване в парници, оранжерии, както и на открит терен, в градината или на полето. Този способ на поливане идеално подхожда практически за всички видове растения: зеленчуци, овошки, цветя и разсади. Подходящ е и за овощни градини, но при близко разположени капки. Според нуждата на растенията от вода, се използват маркучи за капково напояване с различен дебит литри в час. 
 
 
Правилно проектираната и добре поддържана система за капково напояване, с близки разстояния между капките, има редица предимства. На първо място близко разположените капки изнасят солта далеч от семената при тяхното покълване. Освен това системи с близки капки успешно се използват за промиване на почвения слой от солни натрупвания в овощни градини и лозови масиви, при това с минимално нисък преразход на водни ресурси. Близките капки спомагат за разсейване на почвените соли, което дава възможност за отглеждане на по-чувствителните към сол култури, без това да се отрази значително на добивите. Капковото напояване дават възможност и за постигане на желаните влажни зони, без да се налага увеличение на напора и използване на по-дебелостенни маркучи. 
 
При използването на системи за капково поливане, водата заедно с питателни вещества, постъпва в зоната на кореновата система на растенията и се усвоява там най-ефективно. При този способ на напояване листата и стеблата на растенията остават сухи, което намалява вероятността от възникването на болести по растенията, води до икономия на водата и торовете, предпазва от ранни измръзвания и съществено повишава добивите.