Днес е крайният срок на общественото обсъждане по условията и пълния комплект документи за кандидатстване по една от най-атрактивните мерки от ПРСР 2014-2020, а именно подмярка 6.4.1 „Инвестиции в неземеделски дейности“. Приемът ще стартира с три от четирите процедури – „Производство“, „Услуги“ и „Занаятчийство“ с общ бюджет от 75 000 000 евро, разпределени както следва:
 
- Производство – 32 000 000 евро;
- Услуги – 40 000 000 евро;
- Занаятчийство – 3 000 000 евро.
 
На този етап няма да се приемат проекти по направление Селски туризъм.
Допустимите кандидати са микропредприятията в селските райони, а субсидията ще бъде 50% от допустимите инвестиционни разходи, но не повече от 200 000 евро, пишат на сайта си анализаторите от ИнтелиАгро
 
Приоритет ще получат съществуващи фирми с поне три годишна история в дейността, в която попада проектното предложение, наличен персонал и реализирана печалба съответно през 2015, 2016 и 2017 г. 
 
Допълнителни точки ще се дават и за разкриване на работни места – по 3 точки за брой, но не повече от 30, както и за тютюнопроизводители и инвестиции в иновации и изцяло производствени дейности.
 
Предимството за проекти, реализирани на територията на Северозападен и Северен централен райони е сведено до минимум – те ще получат едва 2 или 3 точки.
 
- Като приоритетни сектори с цели 10 точки бонификация в напревление „Производство“ са определени:
- Производство на текстил и изделия от текстил, без облекло;
- Печатна дейност и възпроизвеждане на записани носители;
- Производство на химични продукти;
- Производство на метални изделия, без машини и оборудване;
- Производство на компютърна и комуникационна техника, електронни и оптични продукти;
- Производство на електрически съоръжения;
- Производство на машини и оборудване, с общо и специално предназначение;
- Производство на автомобили, ремаркета и полуремаркета;
- Производство на превозни средства, без автомобили.
- В напревление „Услуги“ приоритет получават секторите:
- Издателска дейност;
- Производство на филми, телевизионни предавания, звукозаписване и издаване на музика;
- Дейности в областта на информационните технологии;
- Информационни услуги;
- Научна и развойна дейност.
 
- Предвидено е изцяло електронно подаване и оценка на проектните предложения, което ще се извършва чрез Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН 2020) с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП).
Предвид огромният интерес и разнообразните възможности за инвестиции по подмярката, очакванията са коментарите в рамките на провежданото в момента обществено обсъждане, да са стотици. Отразяването им ще отнеме време и стартирането на приема вероятно ще бъде не по-рано от края на юли, а продължителността – около 3 месеца, посочват от ИнтелиАгро.