Сухата есен и безснежната зима създадоха тревоги у земеделците, които разчитат на реколта от есенни култури. 
Ръководителят на отдел „Агрохимия и почвознание“ в „Агрополихим“ АД Йордан Илиев разказа за Фермер.БГ каква е картината на полето и какви са съветите на специалистите от компанията към земеделските производителите. 
 
„В момента зимно-пролетните култури имат вегетация и то в различните части на страната и нашите препоръки е, че е време да се направи първото, макар и малко по-рано, така както го наричаме пролетно подхранване на въпросните култури, затова и препоръчваме да изпълнят технологиите, които са предприели и тези, които ние като индивидуални сме съставили на всеки един от тях, да използват течен азотен тор, като един от наистина добрите продукти. Разбира се, тези, които са предприели технологиите с гранулираните, съвсем спокойно могат да влязат и да използват и амониев нитрат. Това, което не препоръчваме и всеки търси като съвет от нас е, да не използват в момента карбамид. 
 
 
Тъй като агрометеорологичните условия не са подходящи за такъв тип торене, то би генерирало големи загуби. Масово наблюдаваме, че самият продукт, който земеделците са купили, оставят го и ще го използват за предсеитбено торене на пролетните култури, което съвпада и с нашите препоръки“, посочи Илиев. 
 
Каква е препоръката на „Агрополихим“ АД по отношение на пролетното торене на царевица и слънчоглед? 
„Ние препоръчваме да се направят едни запасяващи торенета с фосфорни продукти, тъй като фосфорът все повече и повече набира популярност през последните години – един забравен елемент, който земеделците, започвайки отново да го използват, виждат ефекта от самия продукт. Ние имаме решение в това отношение – течното ни NP 6:21, както и разбира се широка гама от гранулирани продукти“, каза експертът. 
 
 
Един, от които спечели и награда за иновативен продукт на АГРА 2019 – това е NPK 15:40:10 или като е по-широко известен DAP с Калий. Той е бе представен за първи път миналата година на АГРА и реализира големи обеми през 2018-а. Фермерите, използвали го при пролетни култури останаха доста доволни, добави Илиев. 
 
„Има такива, които успяха да го използват и за зимно-пролетните култури и продуктът продължава да набира популярност сред земеделците. Ние го включваме в нашите комбинирани технологии с гранулирани и течни торове при пролетни култури. Смятам, че се съчетават доста добре. По-иновативните земеделци, които преминаха изцяло на течното торене съвсем спокойно могат да се придържат към стандартната технология, която е с NP 6:21, преди или заедно със сеитбата и UAN еднократно или двукратно  - така, както сме предвидили за конкретната култура, при конкретната технология“, обясни специалистът. 
 
Едни от притесненията за земеделците по отношение на пшеницата и рапицата  са, че не може да се предвиди какъв ще бъде март месец. 
 
„При всички положения, каквото и да се случи – отново да има застудяване и снегове или пък да продължи затоплянето и вегетацията, моментът е сега да се направи въпросното първо пролетно подхранване“, категоричен е Йордан Илиев. 
През тази година  към екипа на „Агрополихим“ АД се присъединиха двама нови агроном-консултанти, като идеята е тези специалисти да се профилират. 
 
„Отговарям за цяла Северна България за трайни насаждения, лозя, етерично-маслени култури и зеленчукови култури“, каза Станимир Стоянов, агроном-консултант в „Агрополихим“ АД. 
 
 Колегата му Павел Павлов поема Южна България, а заедно двамата ще се грижат и за агроаптеките. 
„Целта ни е да промотираме самите продукти, да ги изложим на пазара, особено течните торове и да предложим на агроаптеките най-доброто от нашата фирма“, посочи Павлов.  
 
„Ние имаме готови, подготвени технологии по отношение на зеленчукопроизводството, тъй като от няколко години, разработвайки двете серии течни торове ФАСТ и ФАСТ+, сме ги изпитвали в ИЗК „Марица“, на полски опити. И смятаме, че получаваме добри резултати и се надявам момчетата да успеят чрез обратната връзка на земеделските производители да надградим тези технологии, за да сме максимално полезни и в това отношение“, посочи от своя страна Йордан Илиев. 
 
 
През миналата година „Агрополихим“ АД заложи опити и в различни лозови масиви, като там са направени технологии за изцяло течно торене на лозята. Резултатите през есента са били отлични. 
 
„Ще затвърдим това като практика, защото при тези култури и като предизвикателство за нас е, че опитите трябва да бъдат изведени минимум три години, за да можем ние да кажем, че имаме някакви резултати и да отчетем това като постижение или някакъв опит за нас. Това важи и за трайните насаждения“, каза ръководителят на отдел „Агрохимия и почвознание“ в „Агрополихим“ АД. 
„Агрополихим“ АД си партнира много добре със Съюза на дунавските овощари, посочи Илиев и добави, че с тях също започват залагането на опитни полета при различни костилкови и семкови овошки видове.
 
 
„Настина това е нещо, което при нас се доказа, че сме близо до практиката и можем всяка година да оптимизираме въпросните технологии“, обърна внимание Илиев. 
 
На територията на завода на „Агрополихим“ АД от миналата есен заработи и агроцентър, като идеята му е да задоволи нуждите на производителите, занимаващи се с трайни насаждения, лозя, зеленчуковите култури, тъй като при тях необходимите количества торове са различни от останалите сектори. 
 
„В нашия агроцентър могат да бъдат купени както 1 кг, така и 500, 200 и т.н. тона и смятам, че можем да покрием и обезпечим пазара с продукти, тъй като разработвайки тези технологии, трябва да сме сигурни, че земеделците биха имали достъп до самите продукти“, допълни експертът. 
 
Повече информация за всички продукти на „Агрополихим“ АД може да откриете на сайта на компанията - agropolychim.bg