6,3 млрд. лв. е усвоило за две години Министерството на земеделието и храните (МЗХ). Те са били за директни плащания, мерки за пазарна подкрепа, за развитие на селските райони, рибарството и аквакултурите, схеми за държавни помощи. Това показва отчетът на агроведомството за периода от 2014-2016 г. 

[news]

Като успешни постижения от министерството отчитат прилагането на директните плащания. Според МЗХ интересът към кандидатстването по тях е значителен, а усвояването на парите е 95 процента. 
 
Като друг успех се отчита стартът на обвързаната подкрепа за животновъдите и производителите на плодове и зеленчуци. 
„За кампания 2015 се отчита ръст както на кандидатствалите за подпомагане земеделски стопани, така и на заявените от тях площи и брой животни. Постигната е висока степен на усвояване на осигурения финансов ресурс – над 90%“, пише в отчета на министерството. Според него ръстът на реколтираните площи с плодове е 35 на сто, а на зеленчуците – 15% на годишна база. 
 
Окрупняване на стадата 
Според министерството има тенденции за окрупняване в сектора на говедовъдството, овцевъдството и козевъдството. Като ръстът, който е постигнат е между 20 и 78 процента. 
Като акцент в тази област се посочва, че има ръст при животновъдните ферми. Стопанствата в говедовъдството нарастват със 118%, а животните в тях - с 95%. При овцете и козите ръстът на стопанствата е 171% и на животните – 56%.  Постъпилото за преработка мляко също има ръст. Там увеличението  ес 8,7 %. 
 
Година след това 
Година по-късно има отчитане на ръст от 52,6% на заявените площи с трайни насаждения с 52,6%. Още по-впечатляващи са отчетените данни за зеленчуците. Те бележат ръст от 120,6%, а оранжерийни зеленчуци - с 16,5%. 
При животните има ръст от 10,5 на сто при заявените за подпомагане крави, а при овцете-майки и козите-майки той е 15,2%. 
 
17 схеми в момента
МЗХ отчита, че през двете години 15 проекта на нови схеми за държавни помощи са разработени, нотифицирани и одобрени от Европейската комисия (ЕК). 
„Те се насочени към насърчаване на инвестиционния процес в земеделието, хуманното отношение към животните, съхраняване на генетичните ресурси в растениевъдството и животновъдството, мерки за управление на риска“, се посочва в отчета на агроведомството, като се подчертава, че в момента се прилагат 17 схеми и се прилагат помощи  от тип  de minimis, за които не се изисква одобрението на ЕК, заключват от МЗХ.