Сушата през октомври и началото на ноември води до закъснение в поникването на пшеницата, но земеделските стопани трябва да запазят спокойствие, апелира проф. Иван Киряков, завеждащ отдел „Селекция на зърнено-житни и бобови култури” в ДЗИ – Ген. Тошево, пред Дарик.
 
Засушаването е особено осезаемо в района на Пловдив и Стара Загора, където пшеницата изобщо не е поникнала. В област Добрич ситуацията е малко по-обнадеждаваща, въпреки че дъждът през октомври е едва 10 л/кв.м при 50 л/кв.м през септември. Все пак тези екстремни условия няма да навредят на есенниците, категоричен е проф. Киряков.
 
В района на Добрич пшеницата е на различен етап на развитие – има както непоникнала, така и поникнала до втори–трети лист, включително посеви, които влизат във фаза на братене. Прогнозата за бъдещи валежи ще даде шанс на непоникналата пщеница да поникне и да влезе в зимен покой, убеден е експертът.
 
За пример той посочва 2016 г., когато житото е поникнало чак през януари. Производителите знаят и години, когато това се е случвало и през февруари.
 
Тази година зърнопроизводителите трябва да се борят с житната муха и полевката. Според проф. Киряков не е нужно да се пръска срещу кафява ръжда и други болести, тъй като това е безсмислено на фона на идващата зима.
 
Въпреки че се увеличават площите, засети с български сортове пшеница, чуждите сортове преобладават през последните три години. По думите на проф. Киряков това води до влошаване на качеството. Родната селекция гарантира качествено зърно, но пазарът за момента диктува друго, допълва със съжаление той.