Средните изкупни цени на ечемика, царевицата и слънчогледа са без промяна към 11 януари, се казва в доклад на министерството на земеделието и храните (МЗХ).
 
 
Данните са в сравнение с миналата седмица и показват, че при цените на хлебната и фуражната пшеница има лека промяна и то с положителен знак. Стойностите са съответно с 0,3 % и 0,4 на сто повишение. 
 
Същевременно, изкупната цена на рапицата бележи намаление от 4,3%. Изкупните цени на пшеница (фуражна и хлебна), рапица, ечемик и слънчоглед са с между 2,7% и 5,9% под нивата, отчетени по същото време на миналата година, като най- съществено понижение е при слънчогледа. Единствено изкупната цена на царевицата бележи ръст от 6,3% на годишна база.  
 
По света 
В същото време активна международната търговия с пшеница и рекордни обеми прогнозират  експертите от американското земеделско министерство (USDA).
 
 
Според анализаторите през настоящата стопанска година ще бъде отбелязан ръст от близо 5 до общо 177 млн. тона.
 
Причината е по-силното търсене от страна на някои държави в Азия, както и от Бразилия. По-голям износ ще има от Европейския съюз и Австралия, като увеличението за Стария континент е с прогнозирани 500 хиляди до 25 и половина милиона тона, докато за Австралия се предвижда същия ръст и общ обем от близо 24 млн. тона. Украйна също ще има с 200 000 тона по-голям експорт, който ще достигне около 16 млн. тона.
 
Световната реколта ще бъде отново рекордна, смятат анализаторите. Прогнозата им е завишена с милион и половина тона до над 750 млн. тона, което е със 17 млн. тона повече от предишната година.
 
На фона на глобалното производство американските фермери са намалили площите си със зимна пшеница с милион и половина хектара до почти рекордно малкото 13 млн. хектара.