Ирина Паламар е смела жена, умел стратег и експерт в млечната индустрия. Освен това е шеф на „Асоциацията на животновъдите в Украйна“ и ръководител на голяма компания, в която влизат повече от 2 000 фермерски стопанства.

 
 
Родена е във фермерско семейство и като малка мечтае да бъде глава на колхоз. Завършва селскостопански ВУЗ, но съдбата я тласка по друг път. Известно време се занимава в сферата на недвижимите имоти.

 

Ръководи агенция до кризата през 2008 г. Именно тогава решава да се заеме с аграрен бизнес и впоследствие да основе Асоциацията.

 

В интервю пред The DairyNews Ирина Паламар излага виждането си за настоящата ситуация и перспективите за развитие в млечния отрасъл в Украйна и очертава основните проблеми пред местните фермери.

 

„Асоциацията на животновъдите в Украйна“ е основана преди 2 години и до този момент има около 70 члена, повечето от тях са многопрофилни стопанства.

 

Идеята за създаването й възниква, тъй като липсва желаното сътрудничество между бизнеса и държавните органи и няма продуктивна комуникация.

 

Пазарът е концентриран в ръцете на тесен кръг лица, няколко лобисти, които са и най-големите играчи, казва Паламар.

Тъй като от държавата зависи много, част от украинските фермери се обединяват, за да отстояват общите за отрасъла интереси, да посочват проблемите, с които се сблъскват, и да търсят благоприятното им разрешаване.

 

МЗХ пусна наръчник за кандидатите за директни плащания

 

Съвременната ситуация в Украйна поставя повече предизвикателства пред малките стопанства, отколкото пред големите. Последните са по-силни, по-устойчиви и са способни да защитават интересите си. Те разполагат със сериозни финанси зад гърба си, влияние сред местните общини и политиците.

 

Големите стопанства обаче не могат да се справят с всички проблеми. Тук идва ролята на Асоциацията, чиято мисия е да облекчава живота на животновъдите – да осигурява качествена комуникация между предприятията и органите на властта; да извежда работата на предприятията на по-високо ниво по пътя на интегрирането на по-добри стандарти на производство и маркетинг на продукцията с висока добавъчна стойност; да създава нови работни места и т.н.

 

Ирина Паламар подчертава, че основното предизвикателство пред местните малки и големи пред Асоциацията е времето. То е малко на фона на сегментираните интереси на всички в аграрния сектор.

 


Този проблем стои не само пред нея, но и пред отрасъла и държавата, тъй като много други държави в аграрния сектор вече са далеч напред в своето развитие и това води до сериозна разлика със ситуацията в Украйна.

 

Ние просто сме задължени да успеем да ги стигнем, казва Паламар.

 

За да постигне целите си, „Асоциацията на животновъдите в Украйна“ разполага със стратегически план. Ежегодишно се съставя план на събитията, в който са включени публични мероприятия, теоретични и практически семинари със специалисти, които дават препоръки на животновъдите. Всички тези събития са безплатни за членовете на Асоциацията.
 

Освен това активно се работи с институциите. От голяма помощ са учените от Института по ветеринарна медицина, които разработват ваксини и дават експертни съвети. Един от основните проблеми в момента в Украйна е овладяването на разпространението на африканската чума по свинете.

 


Едно от основните преимущества на страната като производител на селскостопанска продукция според Ирина Паламар е, че е свободна от ГМО зона, т.е. органично чиста. Това я прави привлекателна и конкурентна на пазара. От страна на някои депутати обаче не липсва желание да бъде легализирано отглеждането на генно-модифицирани култури.

Шефът на „Асоциацията на животновъдите в Украйна“ допълва, че би било добре държавата да стартира програма за стимулиране на развитието на животновъдството, давайки безвъзмездна финансова помощ на селскостопански кооперативи, ферми, лични селски стопанства и т.н. Според Паламар властите трябва да разберат, че този бизнес е много печеливш, но се нуждае и от сериозни инвестиции.

Проблемите пред фермерите на млечния пазар

Първият проблем е затвореният руски пазар, а вторият – отпадането на специалния режим за данъчно облагане. Останалите предизвикателства – мениджмънт, ветеринарно обслужване, увеличаване на продукцията – те могат да бъдат преодолени с натрупването на опит.

Трудности има и при продаването на млечните продукти. Вътрешният пазар не е много голям, тъй като населението е обедняло през последните години, а на свой ред конкуренцията традиционно е висока.

 

Пътуващият семинар за млекопроизводители продължава

Сериозен проблем има и по отношение на финансирането. Някои банки в Украйна отпускат кредити при 25% лихва на година.

Допреди време в страната е била популярна практиката други държави да инвестират в селското стопанство. Сега ситуацията стои иначе. Налага се местните фермери да доказват, че няма да вложат парите не по предназначение.

 


Според Паламар ключът към успеха с крие в държавна политика, която стимулира прираста на населението, създава условия за повишаване на нивото на доходите и консумация на по-качествена храна.

 

Държавата трябва да бъде основен инвеститор, категоричен е шефът на „Асоциацията на животновъдите в Украйна“.
 

За две години Асоциацията е успяла да обедини значителна част от селскостопанските производители, изготвила е няколко държавни програми и законодателни инициативи, „отвоювала“ е въпроса са биковете-осеменители, провела е различни семинари и е направили стъпки за повишаване на експорта.

 

В момента се работи активно с експорта за Филипините.