Фокусът на предстоящите дискусии за Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 трябва да бъде върху подобряването на съществуващите мерки, а не цялостната им промяна. Това се казва в позицията на Конфедерацията на земеделските организации и кооперативите в ЕС, Копа-Коджека (Copa-Cogeca).
 
 
На 18-ти май тази година в Пловдив, по време на Първия от серията дебати „ОСП след 2020 – Изборът на България“, председателят на работната група по Развитие на селските райони в Копа-Коджека, София Бьорнсон, ще представи основните моменти от исканията на европейските фермери по отношение на бъдещето на европейската земеделска политика.
 
 
Тя е и член на Европейския икономически и социален съвет в неговата секция "Земеделие, Развитие на селските райони и Околна среда", както и в секцията за единен пазар, производство и потребление.
 
Тя е експерт по политики в земеделието и развитието на селските райони във Федерацията на фермерите на Швеция (LRF), които са пълноправен член на Копа-Коджека.
 
В документа на Копа-Коджека се настоява за осигуряване на адекватно финансирана ОСП, която реално подпомага фермерите, тъй като те са тези, които гарантират продоволствената сигурност на Европа.
 
От организацията искат запазване на досегашната структура на в рамките на вече съществуващите два стълба, като освен това прилагането на схемите и мерките за подпомагане бъде опростено, а системата на санкциите, които се налагат на фермерите, да промени подхода си от „контрол и редукции” на „указания и корекции”.
 
 
В допълнение, експертите на организацията разработват отделен пакет предложения за опростяване на кръстосаното съответствие и плащанията за селскостопански практики, които са благоприятни за климата и околната среда.
 
Верни на мисията си да защитават интересите на фермерите, представени в организацията, сред които и много големи стопанства, Копа-Коджека продължават да настояват за премахване на тавана на директните плащания, както и за това те да не бъдат намалявани.
 
 
Според тях обаче това подпомагане трябва да бъде насочено единствено към активните фермери, които допринасят за продоволствената сигурност.
 
Обвързаната с производството подкрепа според тях също трябва да се запази, но с ограничени условия, като бъде насочена най-вече към чувствителни сектори като животновъдството, а също и към региони, където други средства за подпомагане липсват или не са ефективни.
 
По отношение на нестабилността на пазара от Копа-Коджека смятат, че трябва да се изработят нови и по-ефективни  инструменти, които да допълват съществуващата система на директните плащания и пазарната подкрепа, а не да ги заменят.
 
Като една от основните цели, които трябва да преследва ОСП след 2020 г. от организацията изтъкват, че тази политика трябва да бъде заздравена, посредством дългосрочна кохерентност с останалите политики на ЕС.
 
„ОСП след 2020 – Изборът на България“
Първият от серията дебати „ОСП след 2020 – Изборът на България“ ще се проведе на 18 май в Пловдив от 10.00 часа в зала Пловдив на Гранд Хотел Пловдив (Новотела). 
 
 
Във форума участие ще вземат експерти и представители на земеделските министерства на различни държави от ЕС, браншови организации и други заинтересовани страни в сектора.
 
Форумът се организира от Институт за агростратегии и иновации и ИнтелиАгро и е подкрепен и от най-голямата земеделска организация в ЕС, Copa-Cogeca. Достъпът до дебата е свободен, но е необходима предварителна регистрация на www.bcap.bg.