Всеки земеделски производител, който работи с трактора си в продължение на години във фермата, в определен момент се налага да смени гумите му. Силно износените гуми може сериозно да се отразят върху работата на трактора и да повишат производствените разходи – например тези за гориво. Защо? Тъй като липсата на грайфери прави работата на трактора по-трудна, а това черпи повече енергия.

Как правилно да изберем минитрактор

При селскостопанските гуми няма правило кога да се сменят, заявиха за Фермер.БГ  от Нира, фирма, специализирана в търговията с украинско и руско производство гуми.

При селскостопанските гуми го няма това, което виждаме при автомобилните. Тук няма летни, зимни. Те се сменят, когато се изхабят. Има хора, които използват гумите до пълно изчезване на грайферите. Чак тогава решават да ги сменят, допълни специалист от компанията.

По думите му състоянието на гумата няма отношение към обработването на почвата, но затруднява фермерската работа.

Когато на полето е по-кално, гумата трудно захапва, ако грайферът й е намалял съществено. Тракторът не може да върви нормално. Именно тогава фермерите най-често сменят гумите. Ако времето е сухо, даже не ги и сменят. Карат до пълното й изхабяване, допълниха от Нира.

Друга причина за смяната на гума е, когато тя се пробие или гръмне.

В наши дни фермерите търсят гуми според техниката, която използват. Изискванията им са те да бъде възможно най-високо качество на ниска цена.

Нира от години търгува с руски гуми. Те са популярни у нас, като руските производителите са се ориентирали и редовно попълват моделите си с оглед характеристиките на западните селскостопански машини.



Клиентите търсят гуми, които се използват не само за руски машини, но и за западни. Руските производителите на гуми се ориентираха към производство, което позволява да се използват за западни машини. Иначе не може да се развиват, казаха от компанията.

Традиционно у нас част от фермерите имат практиката сами да сменят гумите на селскостопанските си машини. Други обаче използват услугите на сервизи или т.нар. мобилни сервизи, които идват и на място сменят гумите.

Съвременните производители на селскостопански гуми дават минимум 5 години гаранция. Фермерите трябва да знаят, че с всяка изминала година качеството на гумите намалява. Последното се определя от две неща – съхраняването при търговеца и използването на полето.

Има изисквания за съхранение. Например гумите не бива да бъдат на слънце, тъй като това оказва негативно въздействие върху тях. Ако 5-6 години една гума е стояла на слънце при търговеца, тя вече не е с добри качества, уточняват от Нира.