През последните няколко години кредитирането на земеделски производители е придобило различни размери и посока. За разлика от предходните години, когато банките нямаха толкова силен фокус в сектора, сега нещата са различни и фермерите са едни от най-желаните клиенти. Ръстът при предоставените кредити на земеделски производители в последните две години средно годишно нараства с 9% за сравнение с другите сектори, където кредитирането е по-скоро с отрицателни стойности. Това научи Фермер.БГ от разговора си с няколко банки и микрофинансиращата институция Джобс, опериращи на територията на страната.

Пламен Сираков – как един банкер стана биопроизводител

След като прехвърлихме различни въпроси, които вълнуват земеделския производител и представят гледната точка на финансиращите институции, днес ще обърнем специално внимание върху прогнозата на банките с оглед следващите няколко години.

Попитахме конкретно какви са очакванията им за търсенето на кредити от фермерите в близко бъдеще.

От Първа инвестиционна банка смятат, че ще продължи да има значително търсене на кредити за реализиране на инвестиционни проекти по различни мерки на Програмата за развитие на селските райони, както и за допълнително оборотно финансиране.

Експертите от Интернешънъл Асет Банк пък прогнозират, че кредитите срещу субсидии от директните плащания ще продължат да бъдат най-използвани и популярни сред земеделските производители, поне до края на настоящия програмен период.



По отношение на кредитите за покупка на техника и земеделска земя също имаме позитивни нагласи, базирани както на развитието на отрасъла, така и на възможностите за финансово подпомагане. В подкрепа на това продължаваме да актуализираме нашето портфолио за сегмента, казва Светослав Симеонов, директор дирекция "Бизнес развитие".

Дългогодишният опит на Костадин Мунев, изпълнителен директор на Микрофинансираща институция Джобс, го кара да смята, че през следващите няколко години търсенето на земеделските кредити ще продължи да расте.

Земеделието е сектор, който виждаме, че се развива успешно през последните години. Секторът расте и се очаква да продължи ръстът на кредитирането, допълва той.

За ПроКредит основното предизвикателство пред агросектора е свързано с постоянната нужда от инвестиции с оглед подобряване на ефективността на обработките, повишаване на добивите, покупка на земеделска земя с цел осигуряване на стабилност на стопанството и т.н.



Това обуславя нуждата от осигуряване на финансови ресурси за осъществяване на тези проекти. Очакваме окрупняване или обединяване на по-малките производители с цел подобряване ефективността на стопанствата и реализиране на по-големи съвместни проекти. Развитие очакваме и при инвестициите в посока преработка на селскостопанска продукция, където има и възможност за откриване на повече работни места, казва Савина Динева, управител на клон в банката

В Райфайзен са на мнение, че секторът да остане все така активен и динамичен поне до 2020 г., когато отново се очакват промени в общата селскостопанска политика на ЕС.

Въпреки всичко всеки, който активно се занимава с този бизнес ще продължи да прави инвестиции, да се развива и вярваме, че ще можем да отговорим на нуждата му от кредитиране за по-бързото реализиране на  плановете си. Надяваме се секторът да привлече и все по-млади предприемачи с иновативни идеи и планове за развитие, като ние сме готови да застанем зад всяко търсене с адекватно и конкурентно банково решение, споделя Светослав Пиралков, Началник отдел Микробизнес.

Отсъствие на резки промени в близките няколко години, прогнозират и в СИБАНК.

Михаил Кьосев, ръководител управление Продажби-Малки и средни предприятия в банката, прогнозира, че ще има увеличаване на търсенето на кредити за оборотни средства.

Търсенето на подобни средства ще бъде точно от това естество, допълва той. Експертът е на мнение, че е налице еволюция в мисленето на българските фермери.



В банка ДСК смятат, че земеделските производители проявяват все по-жив интерес към иновативните продукти, които се предлагат на пазара. Именно това ще се отрази върху избора им занапред. Продуктите трябва да са ориентирани към потребностите на фермерите и да са свързани с въвеждане на нови технологии и закупуване на нови машини и съоръжения.

Милен Влаев, експерт управление на сегмент Селско стопанство в УниКредит Булбанк
, смята, че през следващите няколко години се очаква фермерите в България да се насочват все повече към производство на качествена продукция, предназначена за платежоспособни пазари, в какъвто се превръща и българският.

Очакваме освен в диверсификация в различни видове култури (технически, овощни градини и др.), фермерите да инвестират в машини и производства за добавяне на стойност към крайния продукт – различни опаковки, хладилници, еко и био производство и др., допълва експертът.