Ново изследване на изданието National Geographic хвърля светлина върху факторите, които позволиха на сравнително неголямата и слабонаселена европейска страна като Холандия, да стане вторият по големина износител на хранителни продукти в света, отстъпвайки първото място само на САЩ, имайки при това 270 пъти по-малка територия от нея, пише fertilizerdaily.ru.

Как Израел успя да направи от пустиня селско стопанство

Снимки, направени през септември, нагледно показват как напредничавата селскостопанска промишленост в Холандия е насочена към осигуряване на продоволствената безопасност в света във връзка с непрекъснато нарастващото население на света. По оценки на експерти през 2050 г. населението на Земята ще достигне 10 млрд. души.

С използването на такива напредничави технологични решения като автономни трактори и летящи дронове, които позволяват да се правят по-точни и бързи замервания на химичния състав на почвата, водата и да се следи динамиката на развитие на растенията, не е удивително, че Холандия постигна такива впечатляващи успехи в селското стопанство.

Основна причина за успеха на страната е използването на високотехнологични оранжерии. Съгласно National Geographic част от оранжерийните комплекси са с площ над 70 ха. Началото на внедряването им започва още преди 20 години, когато Холандия пое курс към създаване на екологически устойчиво селско стопанство.

Една от целите програмата е удвояване на продуктивността при двукратно намаляване на използваните ресурси.

Така фермерите променят правилата на играта – те съкращават използването на вода в някои случаи до 90%. Освен това практически напълно изключват използването на химични пестициди при отглеждането на културите в оранжерии. Като следствие подобен подход е наложен и в животновъдството, в което от 2009 г. почти с 60% е съкратено използването на антибиотици.

Само науката, която работи в тандем с пазара, може да се справи със стоящите пред селското стопанство задачи, смята Ернст ван ден Енд, директор на отдел Растениевъдство в университета Вагенинген.

Пример за голям играч на агропазара в страната е Тед Дуйджейджън и братята му Питър, Роналд и Ремко. Заедно те са създали напълно автономен оранжериен комплекс с площ 14,5 ха край град Делфт. В него корените на растенията се намират във влакна от базалт и креда.

Този комплекс произвежда 15 сорта домати, като производството е ресурсонезависимо. Самостоятелно се произвеждат цялата енергия и торове, а също така и част от опаковачните материали за разфасоване и продажба на продукцията.



През цялата година се поддържат оптимални условия за отглеждане във фермата. Това се постига с помощта на геотермалната система, която буквално е налице под половината територията на Холандия.

Друг иноватор в селското стопанство е Жан Корепт – от токсични пестициди той минава на специално отглеждани насекоми, които се хранят с вредители. Пример за такива са божите кравички.

Компанията на Корепт продава своята продукция в 96 страни в цял свят. Освен живи „пестициди“ в Koppert Biological Systems също така се използват земни пчели за опрашване на културите.

Холандските ферми също така са лидери по производство на семена. Експортът им през 2016 г. възлиза на 1,7 млрд. долара.

Риджк Зваан продава високопродуктивни сортове семена за повече от 25 групи зеленчуци, много от които имат естествена защита срещу вредителите.