Важна роля в посева на зърнени култури играят дезинфектантите. Задължително е да дезинфектираме семената соя, слънчоглед и царевица, дори ако те преди това са били третирани по този начин. Такъв съвет дава собственикът на „Аграрна технологична компания“ Юрий Дробязко, пише propozitsiya.com, позовавайки се на latifundist.com.

Рекордно количество площи, засети с ГМО


В частност специалистът съветва царевицата да се дезинфекцира с флутриафол, клотианидин, имидаклоприд и флудиоксонил.

При соята е добре да се приложи разтвор от флудиоксонил и металаксил, имидаклоприд в количество 1 кг/т и клотианидин 250 г/т.

Имидаклопридът е стар инсектицид, ефикасен и притежава свойството „sunshine-ефект“. Т.е. обработеното растение по-дълго време възприема слънчевите лъчи.



През деня периода на невъзприемаме на слънцето при обработените растения намалява, което допринася за по-бързото им развитие. Този ефект притежават още 2 инсектицида: имидаклоприд и тиаметоксам. Последното вещество е по-скъпо, но постига същия ефект, казва Дробязко.

Експертът не препоръчва да се третира соята с препарати клас триазоли, тъй като те повлияват негативно процеса на прорастване на растението и понижава тяхното покълване.

Триазолите оказват положително въздействие върху царевицата.

При подготвянето на дезинфекциращите разтвори е важно да се отдели внимание на качеството на водата. На първо място е необходимо да се елиминира твърдостта на водата и да се понижи pH до 5. При обичайната вода този показател варира средно около 7-8. Това значително понижава ефективността на дезинфектанта.



За да се понижи нивото на pH, Дробязко препоръчва на всеки 100 л вода да се добавят в разтвора 5 кг амониев сулфат. Сулфатната група, която има в състава си това вещество, утаява стронция, цезия, бария, калия и други вещества, които правят водата твърда.

Големите компании предлагат препарати с 60% съдържание на амониев сулфат. Те обаче са с висока цена, казва експертът.

Поради това той препоръчва на фермерите да си купят негранулиран амониев сулфат. Така дезинфекциращият разтвор струва по-евтино, а ефективността му дори може да бъде по-голяма, допълва Дробязко.