Когато безпрецедентна гореща вълна удари Южна Австралия миналата година, родината на един от световноизвестните региони за производство на вино – Бароса Вали, лозари алармираха за отражението й върху тяхното грозде, пише japantimes.co.jp.

Българските сортове вино трябва бъдат презентирани по света

Насажденията оцеляха, но необичайното време бе напомняне как климатичните промени могат да навредят на експортната индустрия за 1,5 млрд. долара, стимулирана от китайската жажда за австралийско премиум червено вино.

Живея тук от 20 години и съм виждал всякакви колебания в климата, но напоследък влажните години стават все по-влажни, а сухите – все по-сухи и по-горещи, казва винопроизводителят Джейс Суийтапъл, собственик на лозе на 250 км от Сидни.



Горещото време става новото „нормално“ и това кара местните власти и винопроизводителите да търсят начини за противодействие на промените, включително по-късна резитба и отглеждане на други сортове.

Австралия е позната като страна на наводнения и засушавания. Винопроизводителите са свикнали с тези условия и прилагат различни подходи за справяне.

Въпреки това климатичните промени провокират постоянни отклонения, повишавайки температурата на континента с приблизително 1 градус от 1990 г. насам. Според информация на правителството по-висок е рискът от горски пожари и засушавания, като на едно с това се променя валежният режим.

Повишаването на температурите оказва влияние върху периодите за прибиране на реколтите. Например гроздето узрява по-рано, понякога дори по време на по-горещите летни месеци (декември-февруари), отколкото през есента.

Така се променят нивото на захарите и киселините в гроздето, което води по-нискокачествено вино с по-високо съдържание на алкохол.



Последните 6 седмици на зреене са ключови за вкуса, цвета и баланса на захари и киселини, затова не искаме да бъде прекалено горещо в края на сезона, преди събирането на реколтата, казва винопроизводителят Петер Хедбърг.

Той допълва, че повечето лозови насаждения в Австралия всъщност се развиват в условия на горещ климат и, за съжаление, поради това в много случаи гроздето узрява при температура над 35 градуса и дори 40 градуса, което не се отразява добре върху вкуса и аромата.

Миналата година независимият Климатичен съвет на Австралия предупреди, че над 70% от площите с лозови насаждения в страната със средиземноморски климат, включително регионите Бароса и Маргарет Ривър, ще станат „по-малко подходящи за отглеждане на грозде до 2050 г.“ Тази прогноза се базира на глобалното затопляне.



Докато малко или почти нищо може да се направи за наводненията и горските пожари, по отношение на забавянето на периода на прибиране на реколтата и повишаването на влагата на почвата вече се прилагат мерки.

Някои винопроизводители стимулират нивото на въглерода в почвата, като слага мулч и компост по повърхността й, за да я поддържа по-влажна.

Други защитават насажденията си като позволяват на тревата да расте свободно под тях, осигурявайки по този начин сянка и усвоявайки излишното количество влага, когато има прекалено много дъждове.

Друг тестван през годините подход е по-късната резитба. С нейна помощ се отлага времето за прибиране на реколтата.



В същото време винопроизводителите са отворени към отглеждането на сортове, които са по-пригодни за по-топъл климат. Например такива от Италия и Испания.

Wine Australia, държавният орган, който регулира винената индустрия, е провел проект, в рамките на който са анализирани 500 алтернативни сорта, за да бъде проследено тяхното развитие, кога зреят и каква реколта дават. Така винопроизводителите разполагат с удобен наръчник в случая на необходимост от промяна на оглежданите сортове грозде.

Защо и как да отгледаме киви у нас?

2016-а бе една от най-горещите години в историята, според ООН. Това означава, че винопроизводителите трябва да бъдат една крачка напред спрямо климатичните промени, които клонят към повишаване на температурите.



Разумните фермери мислят за предстоящото и вече се ориентират към сортове грозде от Италия, които може да са идеални за отглеждане на австралийска земя през следващите 20 години.

В същото време в по-топлите части на континента фермери обмислят да преминат към производство на ядки – бадеми, лешници и пекани, които са топлолюбиви.

Според Хедбърг австралийските винопроизвоители са наясно, че ако не се адаптират към промените, ще излязат от бизнеса.

Светът не се нуждае от още евтино вино. Трябват ни премиум вина, които се характеризират с прекрасен аромат и вкус. Именно такива можем да продаваме в Китай и в цял свят, допълва той.