Определено поголовното избиване на животните не е начина за справяне с чумата по дребните преживни животни. Извърши се едно избиване без да се направи анализ. Това каза за Фермер.БГ евродепутатът Момчил Неков, във връзка със усложнената ситуация в животновъдния сектор, заради заболяването.
 
 
„Определено това не е решението, още повече, че европейското законодателство защитава животновъдите. Много ясно е записано в една директива, че ако се установи животно, което е заразено с чума, се евтаназира само стадото, а другите стада се слагат под карантина, а не се избива цялото село. Не трябва ръцете да се измиват с Брюксел, тъй като Брюксел защитава стопаните. Това е една демагогия, която се пуска в българското пространство“, смята Неков.
 
Това наистина е факт. Европейската директива 92/119 от 17 декември 1992 г. съществува и Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) ясно следва записаните указания в нея, че след като диагнозата на една от въпросните болести бъде официално потвърдена, около заразеното стопанство се изгражда предпазна зона с радиус минимум 3 км, която да е част от надзорна зона, която е с радиус минимум 10 км. 
 
В член 9 на директивата е записано:
„Когато официалният ветеринарен лекар открие или прецени, въз основа на потвърдена информация, че болестта би могла да е внесена от други стопанства в стопанството, посочено в член 4, или от него в други стопанства, в резултат на движението на хора, животни или превозни средства, или по всякакъв друг начин, тези други стопанства се поставят под официалнонаблюдение в съответствие с член 4; това наблюдение не се прекратява, докато съмнението за наличие на болестта в стопанството не бъде официално отхвърлено“.
 
Какво трябва да се предприеме след като се установи заболяване, според европейската директива?
1. Когато в едно стопанство има животни, съмнителни за заболяване или за заразяване с една от болестите, държавите членки гарантират, че официалният ветеринарен лекар незабавно организира предприемането на официално разследване, което да потвърди или отхвърли наличието на въпросната болест, и по-специално той трябва да вземе или да е взел пробите, необходими за лабораторно изследване. За тази цел въпросните животни могат да бъдат превозени до лабораториите под надзора на компетентния орган, който предприема необходимите мерки за предотвратяване разпространението на болестта.
2. Незабавно след като съмнението за наличие на болестта се обяви, компетентният орган поставя стопанството под официално наблюдение и по-специално изисква: 
 
а) да се направи преброяване на всички категории животни от възприемчивите видове и по отношение на всяка една от тези категории да се регистрира броят на животните, които вече са мъртви, заболели или заразени; преброяването трябва редовно да се актуализира, за да отчита новородените или умрели животни по време на периода на съмнение; информацията от преброяването трябва да се актуализира и предоставя при поискване и да може да се проверява при всяко посещение; 
б) всички животни от възприемчивите видове в стопанството се държат в отделенията, където живеят, или се ограничават на друго място, където могат да бъдат изолирани, като когато е подходящо се взима предвид възможната роля на векторите; 
в) никое животно от възприемчивите видове да не влиза в стопанството или да го напуска; 
г) всички движения: - на хора, животни от други видове, които не са възприемчиви към болестта, и превозни средства към или от стопанството, - на месо или животински трупове, или на фураж, съоръжения, отпадъци, тор, предмети и други приспособления, чрез които може да се пренесе съответната болест;
д) да подлежат на разрешение от компетентния орган, който определя условията за предотвратяването на риска от разпространение на болестта; да бъдат направени дезинфекционни площадки на входовете и изходите на сградите с възприемчиви животни, както и на входа и изхода на самото стопанство; 
е) да се проведе епизоотично проучване в съответствие с член 8.
 
Никъде в директивата обаче не става въпрос за цялостно ликвидиране на стадата, а за слагане под карантина. От БАБХ обясниха по-рано, че слагането на животните под карантина не е вариант, тъй като те са били в контакт преди това, пасат на еднакви места и това със сигурност може да доведе до нови положителни резултати. В самото начало експертите бяха категорични, че заболяването се предава единствено от животно на животно, докато след това стана ясно, че то може да бъде предадено всякак – от човек, от предмет и т.н.
 
Към момента има възможност за ваксиниране на животните единствено с жива ваксина.
 
„Икономическата опасност вече е много голяма. Имаме липса на комуникация и организация. Сега проблемът ескалира. Живата ваксина не е вариант. Относно това дали БАБХ си върши адекватно работата, споредн мен агенцията е инструмент в ръцете на МЗХГ. Трябва да се търси отговорност от ресорното ведомство, не толкова колкото от агенцията“, заяви пред Фермер.БГ Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА).
 
Според БАБХ ваксинацията с жива ваксина също не е вариант.
 
„Има жива ваксина, но такива ваксини на територията на Европейския съюз са забранени. Те могат да се поставят само със специално разрешение. Ако сложим такава ваксина и създадем един пръстен от животни с антитела, съществува риск, че под тази ваксинация, вируса си стои. Поради тази причина икономическите санкции са минимум 2 години за цялата страна, която употребява жива ваксина“, обясни д-р Илиев. 
 
Обществото продължава да се люшка в тази или онази посока. Днес шефът на БАБХ д-р Дамян Илиев обясни, че резултатите от изследванията за чумата излизат за два дни, особено когато са единични и насочени за определени животни и ферма. 
 
„Малко време ни е необходимо, защото ги потвърждаваме в лабораторията в Монпелие, за която стана ясно, че е една и съща. И транспортът, и осигуряването на тази проба се организира заедно с тази лаборатория. Търсим абсолютна сигурност. Тук има представител на същата лаборатория, която изследва във Франция, от мисията и считаме, че най-късно до следващата седмица ще имаме типизация на вируса. Това, което питаха хора, които станаха изведнъж вирусолози, беше каква е типизацията на вируса и дали с нея се доказва, че е от Турция. Просто емпирично звучи - защото няма откъде да е от друго място, значи от Турция“, каза директорът на БАБХ по време на брифинг днес, след което показа на журналистите протоколите от изследванията на лабораторията и добави, че до два дни ще стане ясно и дали вирусът е тръгнал по околните села, пише Фокус.
 
„Не мога да ви кажа има ли чума или не, тъй като дори, когато бях при хората в Шарково, на тях им бяха дали един лист хартия със заразени животни, на които нямаше нито печат, нито подпис, нито кой го е изготвил – нищо. В този случай какво бихте твърдили – има ли няма чума? При условие, че изследванията на 21 юни са взети анализите на 13 юли избиват животните. От 21 юни до 13 юли ако е било чума, това, което аз мога да твърдя е, че за 10 дни животните трябваше да бъдат умрели, а няма нито едно умряло животно. А и симптомите в различните села са различни, по думи на ветеринарите. Има липса на информираност  в цялото общество. Не можем да твърдим дали политиката на БАБХ е адекватна или не при условие, че не сме видели резултатите от анализите, които са дадени от тази френска лаборатория. Извърши се едно избиване на животните без да се направи анализ. Освен това тази лаборатория не е референтна, тъй като не е държавна, а частна - задължително трябва да се направи втори анализ преди евтаназиране на животните“, смята Момчил Неков.
 
Министърът на земеделието Румен Порожанов коментира по време на брифинг, че всички проби за чума по животните са публични. 
 
„Всяка една заповед, издадена от изпълнителния директор, е на базата на протоколите с положителни проби. Не е някаква тайна, че имаме още много проби, от които все още очакваме резултати. Информацията не се търси, а се интерпретира по начин, който създава напрежение. Всеки стопанин, който пострада от унищожаване на стадата или тяхната евтаназия, ще бъде адекватно компенсиран", каза министърът.
 
Днес евтаназията на животните в Странджа трябваше да продължи. Останах две стада, в които бяха констатирани положителни проби – едно, от които е на баба Дора. Засега обаче евтаназия на животните се отлага.
 
„Със стадото ще се процедира така, както с всички останали стада, които са заразени. При положение, че всички животни са сложени на оборен режим и помежду им няма контакти, избива се само стадото, което е заразено. Инфекцията съществува дотогава, докато има три елемента налице – първият е причинителят на заразата, второ – контактите между хора и животни, чрез което инфекцията се пренася, третият – животните”, каза Янко Иванов, съветник на земеделския министър по ветеринарните въпроси, пред Нова ТВ.
 
Успоредно с това стана ясно, че еврокомисарят по здравеопазването и безопасността на храните Витянис Андрюкайтис ще се срещне днес с български журналисти в Брюксел по повод проблема със заразата от чума по овцете и козите у нас.