До 15 януари новата информационна система, която ще облекчи съставянето на еднодневните трудови договори трябва да стане факт. Това съобщи Дина Христова, експерт от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ГИТ) на Национална среща-семинар, организирана от Българска асоциация на малинопроизводителите (БАМ), във връзка с перспективите и проблемите в сектор Малинопроизводство, пред Фермер.БГ. 
 
По думите й новата информационна система ще включва редица позитиви, като например, еднодневните трудови договори ще могат да се съставят изцяло онлайн, без нужда от посещаване на офис на Агенцията. Друг позитив е факта, че след еднократно попълване данните на лице, при втори път назначаване на работа, няма да има нужда от повторно въвеждане, тъй като ще се генерират автоматично. 
 
 
Експертът изрази още благодарност към организаторите на събитието за поканата и за помощта при изсветляването на сектор Земеделие.
 
„Благодарим на малинопроизводители и на овощари за помощта при намирането на решение във връзка с това земеделието в България да не попада в сивия сектор. Ние от ГИТ сме наясно, че всекидневното попълване на договори затормозява, но това сякаш се проявява по-скоро при големите производители“, каза експертът. 
 
Дина Христова припомни, че сезонните работници, с еднодневни трудови договори не бива да се притесняват от прекратяване и/или намаляване на техните социални помощи. Специалистът допълни, че работниците не подлежат на санкция, но това не е така за работодателите – глобите за несъставяне на еднодневен трудов договор започват от 1500 лв за първо провинение и са в размер на 15 000 лв при второ. 
 
[news]
„През 2016 г. имаме близо 200 000 броя представени образци, докато през 2015 г. те наброяват 81 000 броя. Това са едни положителни данни. Най-много сключени образци има в областите Стара Загора, Пловдив и Хасково, а най-често еднодневни трудови договори се сключват за бране на винени лозя, череши, малини и маслодайна роза“, заключи Дина Христова. 
 
Фермер.БГ потърси мнението и на фермер, използващ еднодневните трудови договори, за да сподели своето мнение във връзка с иновациите. 

"Писането е убийствено. В държавите като Италия и Испания, например, няма такова нещо. Сутрин трябва да подготвиш договора, а задължението на работника е да се разпише на 6 места. Не искам да обиждам работниците ни, но има такива, които дори не могат да се подпишат и те трябва да ходят с това нещо цял ден... Има много предложения и много варианти, но дано да се измисли нещо, което наистина да облекчи нас и сега с тази система нещата да се променят", разказа Валентин Донев, биопроизводител от Добрич.