Древният занаят на производството на вино изобразява млади момичета, които берат грозде, а после с боси крака го мачкат за получаване на сок. Днес производството на вино е процес, включващ едни от най-високите технологии. 
 
 
Един от най-добрите начини за събиране на информация може да бъде забелязан в небето. Отдавна се използват самолети с камери, хеликоптери или дронове, както и данни от сателити, които показват какво се случва в лозята. Вече има сензори, приложения и други устройства, които могат да бъдат използвани на земята.
 
Електронното издание TechCrunch прави обиколка сред няколко от най-големите лозови масиви на винарна Treasury Wine Estates в Напа Вали, Калифорния, за да покаже най-новите технологии, използвани във винопроизводството. 
 
 
В някои от своите лозя, Treasury Wine Estates са въвели мобилни приложения, които да свързват работниците с техните мениджъри. Тракторите са снабдени с високотехнологични системи, чрез които се събират отпадъци и гроздето се сортира по-лесно.
 
Сензори, поставени на земята, следят за качеството на почвата, следят времето и подпомагат за по-качествено напояване, а лазери правят точни измервания на лозята и листата. 
 
Директорът по иновациите на винарната, Уил Дрейтън, първо показва сензори следящи времето и растенията. Сензорът се нарича Pulsepod и е със слънчево захранване, лек и целият е покрит със много малки сензори.
 
От радиометър до измерване на акустиката, той прави измервания като точно количество дъжд или цвета на гроздето. Не само че има модерен дизайн, но уредът е свързан и със софтуер, свързан с облак, чрез който се правят изчисления и се дава възможност за точни прогнози за реколтата, подчинени на данните, които се събират.
 
 
За наблюдението на лозята се използват и лазери, монтирани на пикапи. Един лазер излъчва, а друг приема. Всеки път, когато нещо прекъсва лазерът, се правят измервания. Лазерите не броят самите гроздови зърна, а събира информация за темповете и баланса на растеж.
 
Броят на листата и кордоните, както и тяхната дебелина, дават възможност да се направи прогноза каква ще е реколтата и да се определи здравето на растението в дългосрочен план.
 
Съпоставяйки тази информация с данни за суша, бури и друга информация като използване на торове, пестициди и др. помага на производителите да преценят какъв подход да използват за достигане на определен вкус на виното при всяка реколта. Също така, тези данни им помагат да правят промени, когато времето се промени внезапно.
 
Тракторите във винарната са произведени от френската фирма Pellenc и са като „швейцарското ножче“ сред тракторите. С многото си вградени функции те пръскат, косят, кастрят и накрая събират само зърната в контейнер.
 
Тракторът е снабден с нещо като огромен рафт, целият пробит с дупки във формата на гроздови зърна. Той стои под лозовия храст, където вибрира, за да изпаднат само узрелите, готови за прибиране плодове. Без да се нараняват, гроздовите зърна се пресяват и се събират в голям контейнер.
 
 
За финал е представен дрон, който прави въздушно всеобхватно проучване на лозовите масиви. Данните показват разлики в масивите в реално време и идентифицират течове в напоителната система или показват в кои части на лозето узряват по-бързо.
 
Чрез дроновете се установяват и ранни признаци на болести по лозята, като така съответните растения могат да бъдат премахнати, за да не засегнат и други. Ранното установяване на заболели растения спомага за производството на по-добро вино като се намалява труда, водата и използването на торове и пестициди.
 
Компанията използва и други високотехнологични устройства като оптична машина за сортиране, която чрез камера и специализиран софтуер буквално вижда и бързо преценява качеството на всяко гроздово зърно минаващо по конвейра. Тя отделя лошите от добрите зърна чрез въздушна струя. 
 
 
С включване на приложните технологии и науки, винопроизводителите се целят за все по-голямо парче от един доста голям пазар. Само през 2015 г. са купени американски вина на стойност 38 милиарда долара.
 
Чрез новите технологии производителите се стремят да намалят разходите си и да поддържат по-ниски цени, да оказват по-малко влияние на околната среда и да произвеждат вина с най-високо качество.