Изкупната цена на прясното краве мляко показа лек скок през последните месеци и в момента е между 0.60 и 0.70 лв./л, като преди цената бе 0.45 лв./ л, особено във високопланинските населени места, където се спекулираше дълго време с тази цена заради отдалечеността на фермите от мандрите. 
 
Това каза за  Румен Георгиев, председател на Асоциацията на млекопроизводителите в област Пазарджик, цитиран от Фокус. 
„Положителното сега е, че мандрите изкупуват всичкото мляко, произведено в една ферма и така няма толкова големи загуби за млекопроизводителите, но дори и млякото да скокне като цена, ние не можем да компенсираме разходите си по неговото добиване. 
 
На 600 – 700 тона на година един фермер губи около 100 000 лв., затова не вярваме, че Европа може да ни компенсира загубите с някакви субсидии. Не това е пътя за развитие на животновъдството“, уточни Георгиев. 
 
 
Според млекопроизводителя за момента има стабилност в отношенията ни с мандрите, тъй като те вече изкупуват цялото количество мляко, което се добива в една ферма и по този начин компенсират разходите на стопаните по отглеждането на животните. 
 
„Негативната тенденция обаче е, че все повече мандри се отказват да работят и да произвеждат продукти по БДС, при положение, че в търговската мрежа има сирене от 1.80 до 2.50 лв. за килограм, за което има голямо потребление. 
 
Има търговци, които стартираха с продукти от БДС, но бързо се отказаха, тъй като няма интерес към тези продукти, заради високата им цена в търговските обекти“, допълни Георгиев.