Надяваме се на не по-лоши добиви от миналата година, но това са само очакванията ни. При ечемика се прогнозира среден добив от 600 кг/декар. За пшеницата не мога да кажа, тъй като още никой не е започнал прибиране на реколтата, но се надяваме и тя да е около това ниво. Това каза за Фермер.БГ Румен Тодоранов, земеделски производител от село Поликраище, област Велико Търново.
 
Той обясни, че засега стопанството му не е засегнато от климатичните условия. Това ще може да се установи едва след като излязат пробите от първата реколта. Тогава ще може да се каже дали действително климатичните условия са повлияли и са открити болести, които съответно ще се отразят на пазара.
 
„Фуражният ечемикът се търгува на 235 лв./тон, което е изключително ниска цена. Самият аз съм на път да се откажа от засяването на ечемик - вече не е атрактивен. Много други колеги се отказват от отглеждането му“, споделя Тодоранов. 
 
Според него и качеството на семената не отговаря на очакванията. Въпреки че е в бранша от много години, той все още не е открил сорта, който може да задоволи пазара и да бъде платен на добра цена, за да си заслужава да се произвежда. 
 
 
„В последните четири-пет години условията за отглеждане на пшеницата са много благоприятни, не само за България, а като цяло за Черноморския регион", добави той. 
 
Производителят допълни, че рапицата е по-атрактивна от пшеницата. Той сее от маслодайната култура вече почти 10 години и е доволен.
 
"Ако трябва да се сравнява с ечемика, е много по-доходоносно да се засее рапица, приходите са много по-големи. Не мога да кажа с точност, но в момента цената е стабилна – средна цена 650 лв./тон", коментира Тодоранов.
 
Според оперативни данни на Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) средните изкупни цени на фуражната пшеница и ечемик се задържат на нивата от предходната седмица както следва 284 лв./тон и 279 лв./тон.
 
При цената на царевицата, слънчогледа и хлебната пшеница се отчита леко понижение – в рамките на 1% - 1,4% - царевица – 295 лв./тон, слънчоглед – 626 лв./кг и хлебна пшеница – 292 лв./тон.