Димитър Белоречков е председател на Съюза на птицевъдите в България

 

- Г-н Белоречков, какво според Вас спечели българското селско стопансто за 10 години в ЕС?

- От присъединяването към Европейския съюз ние спечелихме много, защото голяма част от нашите производствени помещения бяха обновени. Същевременно много машини влязоха и в земеделието. Аз смятам, че това е скок, който никога нямаше да можем да направим, ако не бяхме в ЕС. Много голяма част от инвестициите, които се вложиха специално в птицевъдството и птицепреработвателната промишленост дойдоха с близо 50% по-ниски цени отколкото, ако ги бяхме купили на свободния пазар.

 

- Положително ли се отразиха субсидиите? 

- Негативните оценки за субсидиите или са на хора, които не са получили субсидии, или завиждат на другите, които са ги получили. Трябва да гледаме обективно на тези неща. Това, което получи нашето животновъдство и растениевъдство от ЕС, е постижение, което никога нямаше да се случи. Ако се пробие в това направление и следващият период това ще бъде едно постижение. Има иновации, които би трябвало да влязат в новия програмен период и ще бъде престъпление ако не ги използваме.

 

- Каква трябва да е позицията на България за новата ОСП предвид това, че следващата година ще председателстваме Съвета на ЕС?

- Трябва да използваме всички възможности. Тези програми, които съществуват сега, или трябва да бъдат удължени, или да бъдат въведени нови, със същия смисъл, за да могат да бъдат прилагани иновации. При тази конкуренция, ако не се удължи, много трудно ще се реализира печалба. В България печалбата от селското стопанство, особено в нашия бранш, е минимална, дори някой път е сезонна. По-голямата част от годината птицевъдите работят или на ръба на себестойността, или под нея.

 

- Според Вас каква е формулата за успешен агробизнес в България?

- Ако знаех тази формула, щях да стана водещ фермер. Всеки сам знае формулата си, всеки успял фермер в България знае формулата си. Тази формула е негов секрет и той се стреми да не я разпространява, това е в основата на конкуренцията. Трябва да се намери възможност за висока производителност на труда и ниска себестойност на продукцията. Това са двете неща, които решават успеха в агробизнеса.