През последните години селскостопанският сектор се развива много динамично, подкрепен чрез Европейски програми и кредитиране от страна на банките. Инвестициите в тази област на икономиката са на второ място в страната, като предприемачите основно подменят селскостопанска техника с нова енергийно ефективна, инвестират в покупка на собствена земя.Това научи Фермер.БГ след като се допита до няколко банки, действащи на родния пазар.

Какво очакват банките от фермерите през следващите няколко години

За какво конкретно най-често фермерите търсят кредити, това попитахме, а наблюденията на различните експерти съставят пъстра картина, отразяващи съвременните потребности.

Приоритетно се ползват инвестиционни кредити, като се забелязва ръст на кредитите за покупка на техника втора употреба, споделят от Алианц.

Наблюденията на експертите от Първа инвестиционна банка сочат, че в моментна основният акцент в кредитирането на земеделски производители е в реализиране на проекти по мерки 4.1 и 4.2. по Програмата за развитие на селските райони. Значителни по обем са и кредитите за покупка на земеделска земя и оборотно финансиране.

От БАКБ са забелязали, че основната потребност на българския земеделец е от оборотни кредити за финансиране на земеделската кампания, закупуване на торове, горива, фуражи. Също така сериозно е засегнат делът на мостовото финансиране по европроекти.

В повечето случаи съм нас се обръщат за финансиране с цел инвестиционни намерения, закупуване на машини и инвентар. На второ място фермерите имат нужда от оборотни средства, отбелязват от Микрофинансиращата институция Джобс.



Опитът на експертите в Интернешънъл Асет Банк сочи, че агропроизводителите основно използват кредити за покриване на текущия си недостиг от оборотен ресурс, но наред с това не са малко случаите на предприемане на по-сериозни инвестиции в обновяване на технологичните паркове и придобиване на собственост върху земи и сгради /изграждане на такива/, особено по линия на осъществяване на проекти с финансовата подкрепа на европейски средства.

Най-често средствата, отпускани от ПроКредит банк, фермерите влагат в модернизация и разширяване на стопанствата си, за реализиране на проекти по програми, както и за покриване на текущи разходи.

В Райфайзен практиката показва, че през последните години селскостопанските производители най-често се интересуват от  финансиране на текущи разходи, свързани с обработката на земите, закупуване на горива, семена, препарати и торове.

Това са ежегодни разходи, които доста често в последно време земеделците предпочитат да плащат в аванс или веднага при доставка, за да ползват отстъпки от техните доставчици. Такива разходи можем да се покриват и с кредит срещу залог на субсидии и когато плащанията от страна на ДФЗ постъпят, кредитът автоматично се погасява без допълнителни разходи и ангажимент от кредитополучателя. Този тип финансиране става все по-популярно сред производителите и предвид спада на лихвите по кредитите през последните 3 години, обяснява Светослав Пиралков, Началник отдел Микробизнес.



Допълнително малките фермери по-често търсят финансиране за покупката на обработваема земя, като с това заменят разходите за рента с плащането на вноска по кредит за собствена земя. Нарасналото  търсене е обусловено от също от понижените цени на кредитите през последните години, допълва експертът.

В банка ДСК на първо място най-търсено е оборотното финансиране. Наблюдава се тенденция  за търсене на оборотно финансиране в размер по-голям от очакваната субсидия.

На второ място се нарежда търсенето на инвестиционни кредити за финансиране закупуване на земеделска техника, включително и по проекти ПРСР 2014-2020. Инвестиционно финансиране земеделските производители ползват и за покупката на земеделска земя, но както отбелязахме,  търсенето е силно зависимо от качеството и най-вече от цената й.