През първото тримесечие на 2017 г. фермерите у нас са сключили 214 989 застраховки, като само 4715 от тях са на животни. Предявените застраховки са 183 на брой, а изплатените обезщетения през периода – 184, като в парично изражение те възлизат на 533 000 лв. Това става ясно от данни на Министерство на земеделието, храните и горите (МЗХГ) и Изпълнителната агенция "Борба с градушките" (ИАБГ).

Ивайло Борисов: От 70 дка череши нямам и за компот

Оттам отбелязват още, че по прогноза на Националния институт по метеорология и хидрология към Българската академия на науките до 2020 г. годишната температура на въздуха ще нараства между 0.7°C и 1.8°C, а към 2050 г. се очаква ръст на температурите между 1.6°C и 3.1°C, а към 2080 г. – между 2,9°C и 4.1°C.

Различни сценарии за изменението на климата в България сочат тенденция към повишаване на честота на екстремните явления и бедствия - обилни валежи, горещи и студени вълни, градушки, наводнения и засушавания, ураганни ветрове и т. н., което предполага вземането на мерки за управление на риска.

Сред прогнозите за близкото бъдеще е нарастване на честотата и силата на градобитните процеси. Един от географските райони, за които се прогнозира значително нарастване на екстремните случаи от градушка с размери 2 см, е територията на България.



Експерти подчертават, че все повече се налага проследяване на процесите на екстремни климатични явления и търсене на адекватни решения за адаптирате към настъпващите промени, както и начините за ограничаване и предотвратяване на последствията.

С оглед факта, че напълно пропадналите площи вследствие от градушки, за които земеделските производители са поискали компенсация, варират през годините от 0,02% до 0,27% от всички обработваеми земи и трайни насаждения в страната, е важно да се оптимизира борбата с неблагоприятните климатични условия.

Един от начините за управление на риска е чрез застраховане.

Данните сочат, че делът на селскостопанското застраховане в общия застрахователен пазар на страната е незначителен – под 1%;

По експертна оценка въз основа на данните за постъпилите отчисления от селскостопански застраховки в Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) (4% от премийния приход), застрахователната премия в земеделския отрасъл възлиза на около 10 млн. лева годишно, при 1 620 млн. лева общ премиен приход за застрахователната система (по данни на КФН за 2016 г.).



От 2010 г. насам се прилага и държавна помощ за финансиране на застрахователни премии. Ресурсът възлиза на над 1 млн. лева, като обхваща около 3500 фермери. Помощта е в размер на 65% от застрахователната премия, до 195 лв./ха.

Държавата помага на земеделските производители и чрез държавната помощ за компенсиране на земеделските стопани с напълно пропаднали площи. Тя стартира през 2007 г. и компенсира до 80% от разходите. Годишно се заделят около 6 млн. лв. за над 800 земеделски производители.