Писане на жалби и обвинения в рекат. Това разказа за Фермер.БГ животновъдът Митко Петров от ловешкото село Лесидрен. Той е ветеринарен техник и отглежда говеда. 
 
"На 17 септември експерт от Технически инспекторат – Венцислав Симеонов ме уведоми, че на 19 септември, ще ми бъде извършена проверка на заявените животни за директни плащания по схемите СКЮ и ЕЖСК за 2016 г. На 19 септември г-н Симеонов дойде и започна да снима животните, а аз го помолих докато той прави снимки, аз да ги записвам на лист, за да може после да ги сверим. Първоначално той отказваше, но накрая се съгласи. След като експертът приключи, аз помолих да направим бърз преглед дали моите записки отговарят на неговите снимки – той обясни, че бърза и няма време да се занимава с това. Седмица по-късно ми се обади и ми обясни, че 3 животни липсват. След невъзможност да се разбера лично с него по телефона, реших да отида в Областна дирекция Земеделие в Плевен, там се срещнах с г-жа Петранка Дилова, директор на Областната дирекция. Тя ми обясни, че вярва на техния служител и контролният лист е вече изпратен в София. Пуснах жалба до ДФЗ-РА и вчера получих отговор, че възражението ми не се приема и проверката, извършена от г-н Симеонов, е правилна. Въпросът ми е... как това бе констатирано, след като никой не е идвал на проверка в стопанството ми?!"
 
Младият фермер обясни, че животните се намират в неговия двор и има нужната документация, за да покаже, че всичко с тях е изрядно. По думите му Венцислав Симеонов умишлено не е записал тяхното присъствие. Той добави още, че в деня на проверката единственоедна от кравите е била без ушна марка, тъй като те често падали, когато говедата са на свободна паша.
 
Стана ясно още, че експертът от Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) не е могъл да снима цялото стопанство на 19 септември, тъй като 7 от животните са били на паша с електропастир. Симеонов се е върнал на следващия ден, за да направи снимки и на останалите животни. 
 
„Той дойде в 10 часа и в 13.30 часа искаше да си ходи. Не можа да изчака да доведа липсващите животни и се наложи да идва отново, като ми каза: „Ако наистина тези 7 животни ги няма – няма да вземеш субсидии“, казва собственикът на стопанството.
[news]
 
Според фермера служителят на ДФЗ е искал подкуп, за да запише всички животни. 
 
„Искаше рушвет! Каза ми го по заобиколен начин, но аз така го разбрах. Мога да го цитирам. Докато бяхме на проверката ми каза: „Вие ще вземете субсидии, а аз какво ще взема? Нищо!“. При което аз се направих, че не го разбирам. След това продължи: „Скоро клал ли си телета?“ Според мен човекът просто искаше нещо.... и го направи умишлено“, уверен е Петров.
 
От своя страна Симеонов твърди, че липсващите марки са били три и категорично отрече да е искал рушвет. 
 
„Самият Митко знае, че една от кравите му бе с паднала ушна марка, а другите 2 не можа да ги достави. Животните ги нямаше, като трябва да се има предвид е, че ние проверяваме животните на база ушни марки“, разказа той и допълни: „Истината е, че Митко нямаше тези крави, питайте неговия ветеринарен доктор дали е слагала ушни марки деня преди проверката“.
 
Неговата началничка Петранка Дилова, директор на Областната дирекция, отказа да коментира за Фермер.БГ възникналия казус
 
Мнение изказа обаче ветеринарният лекар на животните на Петров – д-р Борисова.
 
„Това което има като регистрирани ушни марки през месец септември са само 2 теленца. Регистрацията е била на 16 септември 2016 г. На 22 септември Митко е заявил ушна марка BG30813005 тъй като е била изгубена и до няколко дни е била доставена при него с куриер“, обясни тя.
 
Фермерът твърди, че досега не е имал подобни проблеми. Според него такива проверки не бива да се правят от един човек, тъй като се създава предпоставка за съмнения в искане на подкуп и т.н. Петров настоява да бъде направена втора проверка на стадото от друг експерт от дирекция „Технически инспекторат“. 
 
Фермер.БГ очаква мнението и на ДФЗ по казуса.