Аз не работя с мандра. Реализирам продукцията си директно и така цената, която получавам за литър мляко възлиза на 1.50 лв. Това каза Стиляна Латинчева, собственик на семейна животновъдна ферма в интервю за Фермер.БГ. Латинчева отглежда 25 животни – 12 от които млечни крави в полупланински район, в София. 
 
Г-жо Латинчева, непрекъснато се говори за криза в сектор Мляко. Как една семейна ферма, близо до Столицата, се справя със ситуацията в момента?
Официално аз се занимавам с животновъдство от 3 години. Моята ферма се обслужва единствено от семейството. Стопанството ми гради историята си повече от 20 години – баща ми се занима с това, съпругът ми, сега това е и моя работа, и аз я работя с удоволствие. Аз оцелявам като продавам директно на клиентите си. 
[news]
 
Каква е цената за литър мляко?
Цената, която аз получавам при реализирането на моята продукция е 1.50 лв./литър. Това е така, защото моят пазар е директен. Бърза калкулация - на практика една ферма, която произвежда около 500 литра мляко, ще вземе същите пари, които аз вземам от 100 литра. Това значи, че колегите, които взимат по 0.30 лв. не, че биха ми завидели, те направо биха ме убили...
 
Къде е пазарът, кои са клиентите ви ... ?
Стопанството ми е позиционирана в София, в кв. Горна Баня, като имам клиенти във всички квартали, в радиус от 20 км. 
 
На какъв принцип реализирате млякото?
Осъществявам продажбите си на принципа на абонамента. Всичко днес се продава днес. Млякото се пакетира, товари и се закарва пред вратата на клиента – като по американските филми. Смятам, че това е начинът и той трябва да бъде разрешен. Разбира се и тук има спецификация – аз твърдя, че познавам всеки един мой клиент по име. Имам такива, които купуват млякото ми от 10 години, но това е така, защото аз гарантирам качество и заставам зад него, а доволните клиенти ме препоръчват и на други хора. Това е пазарният принцип – ако предложиш качество, хората ще те търсят, а не обвързването с мандрата, която ни коли и беси. 
 
Къде остава Наредба 26 тогава? 
Нека ви отговоря честно – дори не съм чела текста на Наредбата...
 
Тоест вие сте на сиво ...
Да, на сиво съм, но тук бих казала, че законът е и майка и мащеха. А и точно в този случай очертаването на пределите на законната рамка остава малко под въпрос. Ако всички имаха възможността да си реализират продукцията директно, може би, нямаше да чакаме субсидиите и дори нямаше да разчитаме на тях. Това, което щяхме да правим е да реализираме на млякото си на реална цена и да сме доволни от живота!
 
Това ли трябва да бъде следващата голяма реформата според вас?
Да, смятам, че е крайно време да се разрешат директните продажби. Обвързването ни с мандрите е на сила. Например, по схемата за обвързана подкрепа, на практика, животновъди бяха задължени да сключат договори с мандра и така да станат абсолютно и категорично зависими, ако искат тези 250 лв. субсидия. Преди време имаше подобна мярка, когато бяха включени и млечните квоти. Почти всеки от нас има млечна вана, почти всеки от нас минава, ако не всеки, то на два месеца през лабораторията на БАБХ. Животновъдите могат да гарантират качеството на своята продукция!