В условия на очевидни негативни последствия от промяната на климата, колебанията в цените, по-сериозната зависимост на селскостопанския световен пазар и други променливи фактори, ключово за европейските фермери е да имат достъп до подходящи инструменти за управление на риска. Това се казва на сайта на Европейската комисия.

Европейска асоциация е ЗА директните плащания след 2020 г.

Именно на тази тема бе публикувано вчера резюме на пазара, в което се описва съвременното състояние на управлението на риска в европейското земеделие.

Резюмето обхваща различни съществуващи рискове и инструменти, които може да бъдат използвани с оглед предпазване, минимизиране или справяне с рисковете. Посочено е в каква степен наличните инструменти се използват.

Днес, 5 септември 2017 г., на неформална среща европейските министри на земеделието и риболова в Талин ще обсъждат управлението на риска и как европейските фермери може да бъдат подпомогнати чрез ефективни инструменти.

Еврокомисарят Фил Хоган ще допринесе в дискусията, като ще подчертае заключенията в резюмето.

Управление на риска в Общата селскостопанска политика (ОСП)

Съществуват различни инструменти за управление на риска. Те зависят от типа и нивото му. Рисковете може да бъдат свързани с цени, производство или приходи, но те също така се категоризират и с оглед тяхната честота и ниво на щети. За да се справят с тях, фермерите трябва да приложат подходящи инструменти.

В ЕС вече са налице определени инструменти. Най-сериозното предизвикателство обаче е ниската приложимост от страна на фермерите.

Сред другите инструменти, които може да са от полза, са застраховки, взаимни фондове, а също така и частни инструменти – несубсидирано застраховане.