За да има успешно земеделие се иска превантивност – от разсада до производството. Това каза за Фермер.БГ доц. д-р Петър Чавдаров, председател на Общото събрание на учените към Института по растителни генетични ресурси „К. Малков“ – Садово. 

Защо е хубаво разсадът да се засажда по-гъсто

 

„Съветвам оранжерийните и полски производители да подбират внимателно разсада, а след това да използват подходящи инсектициди и фунгициди, съобразени с фазата на развитие на растението, в условията, в които се отглежда самата култура“, обясни доц. Чавдаров.

 

По думите му превантивността е задължителна, не трябва да се чака появата на болест или неприятел. В много случаи дори и да се започне третиране резултатът е равен на нула, защото е късно. Трябва да се внимава, защото когато се допусне грешка няма как да се поправи, в днешното модерно земеделие всичко е превенция.

 

„Всеки мисли, че има някакви познания, но нещата не стоят така - вредителите не почиват. В последните години по-големите фермери започнаха да се допитват до специалисти“, каза още доц. Чавдаров.

 

Според него финансовата възпрепятства много производители, особено дребните, да наемат агроном.

 

„Хората си мислят,  че имат знания и умения, но когато ги прилагат се вижда, че това, което правят не е достатъчно и започнаха да се допитват до специалисти. Търсенето на експерти в областта започна преди 2-3 години, като това са главно големите земеделци, които могат да си го позволят“, обясни той.

Доц. Чавдаров разказа, че преди няколко години при пшеницата отново се появява жълтата ръжда, която нанася сериозни щети на насажденията, защото сортовете пшеница, които се отглеждат на територията на страната се оказват много чувствителни.

 

„Почти две години хората се чудеха какво е това, ръжда ли е, кафява ли е, каква е. Тогава големите фирми реагираха много бързо и внесоха качествени продукти, с които при правилен подбор и използването им на време, се справиха с болестта“, каза още той.

 

Специалистът съветва зеленчукопроизводителите ежедневно да наблюдават и контролират насажденията, защото при тези култури болестите и вредителите се развиват много по-бързо бързо.

 

„За да има успешен агробизнес, независимо в кое производство, трябва да има добри консултанти. Практиката и науката вървят ръка за ръка, а човек трябва да е подготвен, за да скочи в морето на земеделието“, категоричен е доц. Чавдаров.

 

Той обяснява, че трябва да има разпознаваемост на патогените и болестите, защото при много от тях първоначалната симптоматиката е идентична. Няма правилно разграничаване и понякога може да се използва неправилен продукт за растителна защита и нещата да се объркат още повече.

 

„Хората си мислят, че като четат книги вкъщи и после отидат на полето и приложат „наученото“, накрая ще имат и добър добив. Много пъти се е случвало да ми се обаждат производители и когато отида на място вече е късно и няма как да помогна. С времето по-големите производители разбраха къде са грешките им. Никой не стартира без да има до себе си специалист, който да води производствения процес, за да имат успех, а вече и фермерите с по-малко площи се допитват", каза още доц. Чавдаров.